Bakan Kurum, deprem komisyonu üyelerini deprem toplantısına çağırmadı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de yaşanan 30 Ekim depremine ilişkin bir toplantı düzenledi. Toplantıya TBMM Deprem Komisyonu üyesi seçilen CHP'li vekillerin davet edilmemesi büyük tepki çekti.

21 Şubat 2021 Pazar, 17:42
Bakan Kurum, deprem komisyonu üyelerini deprem toplantısına çağırmadı
Abone Ol google-news

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü Koordinasyon Toplantısı için İzmir'e geldi. Geçtiğimiz aylarda İzmir'i vuran ve insanların hayatını kaybetmesine sebep olan depreme yönelik bir toplantı düzenleyen Bakan Kurum'un, TBMM Deprem Komisyonu üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve Kamil Okyay Sındır'ı davet etmemesi, iki vekil tarafından da tepkiyle karşılandı.

'YAZIKLAR OLSUN!'

İz Gazete'de yer alan habere göre, TBMM Deprem Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, "Rezilliğe bakar mısınız! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İzmir’e geliyor. AFAD İl Afet Koordinasyon Merkezinde İzmir Valisinin de katılımıyla İzmir Depremi hakkında toplantı yapıyor. AKP ve MHP’li vekiller, AKP Gen.Bşk.Yrd., AKP Grup Bşk.Vekili, MHP İl Bşk hepsi orada. CHP’den bir tek vekil çağırılmıyor. Hatta TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi iki CHP’li İzmir milletvekili dahi çağırılmıyor! İzmir depreminden siyasi rant devşirme çabalarınızla Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi siyasetinizin oyuncağı yapamazsınız! İzmir halkı ve milletimiz bunun hesabını elbet soracaktır! Yazıklar olsun!" ifadelerini kullandı. 

'FOTOĞRAFIN YORUMUNU VİCDANLARA BIRAKIYORUM'

Diğer bir TBMM Deprem Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ise konuya yönelik, "Rızabey Apartmanı yerine park yapılması kararına mutlu olduk.Bu kararın alındığı toplantıda Cumhur İttifakı vekillerinin olması,Millet İttifakının yok sayılması;deprem gibi hassas bir konuda bile iktidarın bakış açısını göstermektedir. Fotoğrafın yorumunu vicdanlara bırakıyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

KİMLER KATILDI?

Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AKP İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Necip Nasır, Yaşar Kırkpınar, Cemal Bekle, Mahmut Atilla Kaya, MHP İzmir milletvekilleri Tamer Osmanağaoğlu, Hasan Kalyoncu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve bakanlık bürokratları da katıldı.