Bakan Turhan: Kanal İstanbul için ÇED rapor onayı bekleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara Marşandiz İstasyonu'nda meydana gelen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazasına ilişkin açıklamada bulundu. "Sinyalizasyon olmazsa olmaz değildir" sözlerini yineleyen Turhan, "Ankara Sincan arasında sinyalizasyon çalışmalarımız Şubat ayı sonunda tamamlanıyor. Ankara Kayaş arasında ise Mart sonunda tamamlanacak" dedi.

06 Şubat 2019 Çarşamba, 21:20
Abone Ol google-news

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri Kurumunda (BTK),Bakanlığın "2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri"ne ilişkin düzenlenen basın toplantısına katıldı.

'ÇED RAPORUNUN ONAYLANMASINI BEKLİYORUZ'

Kanal İstanbul'un etüt proje işlerini tamamladıklarını bildiren Turhan, "Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacak. ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı'nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız." diye konuştu.

İSTANBUL HAVALİMANI

Turhan, İstanbul Havalimanı'nın taşınma sürecine ilişkin, "Taşınma işi devam ediyor. Uçuşların sayısı artıyor. Hizmet verecek olan operatörlerin taşınma işlemleri sürüyor Mart ayı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

<haber-dikey:1225442,1228873>

AVRASYA TÜNELİ

Turhan açıklamasında Avrasya Tüneli zammına ilişkin, "Yılda iki defa belirleniyor. Kur değişikliği nedeniyle firmalarımız bize müracaat etti. Biz de Hazine'deki arkadaşlarımızla inceliyoruz. Görevli şirketler yüksek faiz ödemekle karşı karşıya. Bunun üzerinde çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

'SİNYALİZASYON OLMAZSA OLMAZ DEĞİL'

Ankara Marşandiz İstasyonu'nda meydana gelen Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasında 9 kişi hayatını kaybetmiş, 80'den fazla kişi yaralanmıştı. Konuya ilişkin son bilgileri aktaran Turhan, "Ankara-Sincan arasında sinyalizasyon çalışmalarımız Şubat ayı sonunda tamamlanıyor. Ankara-Kayaş arasında ise Mart sonunda tamamlanacak. Sinyalizasyon çalışması nedeniyle hat kapalı. Sinyalizasyon olmazsa olmaz değildir. Hem bakanlığımızın hem de Demiryolları'nın yürüttüğü soruşturma detaylı bir şekilde devam ediyor" şeklinde konuştu.

<haber-yatay:1177021,1185547,1201339,1223808>