Bakanı protesto eden 61 öğrenciye 61 yıl hapis

Van’da, 2008 Nevruz’unda polisin iki kişiyi katletmesinin ardından, kente gelen dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i protesto eden Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi 61 kişi hakkında, 6 yıl sonra ‘Kamu görevlisine alenen hakaret’ iddiasıyla birer yıl hapis ve toplam 32 bin 900 TL para cezası verildi.

21 Nisan 2014 Pazartesi, 14:37
Abone Ol google-news

2008’de üniversitenin Zeve Kampüsünde bulunan Melikşah Öğrenci Yurdunun açılışı için kente gelen AKP’li Hüseyin Çelik’i protesto eden öğrenciler hakkında, ‘Nevruz katili’, ‘Katil Çelik üniversiteden defol’, ‘Van senden utanıyor’ sloganları attıkları gerekçesiyle, ‘Kamu görevlisine alenen hakaret’ ve ‘İstiklal Marşı’nı aşağılama’ iddiasıyla dava açıldı. Van Sulh Ceza Mahkemesi 6 yıl sonra verdiği kararda, Öğrenciler Abdullah Ölmez, Yavuz Akça, Bayram Kuzu, Faris Demir, Salih Şahin, Barış Tosun, Ferci Aslankan’ı birer yıl hapis cezası ve toplam 32 bin 900 TL para cezasına çarptırdı. 1 yıl hapis cezası ise ertelendi.

Öğrencilerden Yavuz Akça’nın avukatı Baran Bilici, öğrencilerin meşru protesto hakkının bile suç olarak görüldüğünü ve hukuka aykırı bir şekilde cezalandırıldığını belirtti. Bilici, Mahkeme hangi akla hizmet böyle bir karar veriyor anlamış değiliz. Bakan öğrencilerden şikayetçi olup cezalandırılmaları için elinden geleni yaptı. Devletin bakanı protesto eylemine tahammül etmezken, 2008’de polis şiddetinden iki kişi yaşamını yitirmesine göz yumuldu. Bunu yapan polislerden hesap soran bir hukuk yok” şeklinde konuştu. (DİHA)