Bakan'ın 'şiir üstadı' Gülen

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Trabzon'da haftasonu gerçekleşen Gençlik Çalıştayı'nda, okuduğu bir şiirin devamını bilemedikleri için öğrencileri azarladı. Bakan'ın, "Şiirin üstadını hatırlamıyorsak orda durup düşünmemiz lazım" dediği şairin Fethullah Gülen olduğu ortaya çıktı.

31 Ocak 2012 Salı, 14:33
Abone Ol google-news

Trabzon’da haftasonu düzenlenen “Gençlik ve Kentlilik Bilinci” çalıştayına katılan Gençlik ve Spor Bakanı  Suat Kılıç, açılış konuşmasında gençlere sitem etti ve daha fazla okumalarını istedi. Kılıç, “Ha biz çalışalım, şairin dediği gibi, ‘sen çalış, olmazsa.. …kim sıkılsın, nerede bizim okuyan gençliğimiz, nerede?’ Şiirin devamını kim getirecek?” diye sordu.

Bakanın sorusu üzerine sözalan bir genç, Necip Fazıl’ın “Utansın” şiirinden dizelerle Kılıç’ın yarım bıraktığı şiiri sürdürmek istedi. Genç şiiri bitirince salonda büyük alkış koptu, ancak bakan memnun olmadı. Bakan Kılıç, gencin okuduğu şiirinin kendi şirinin devamı olmadığını belirterek “Eğer ki o mısranın girişini salon doğru tamamlamış olsaydı, gündemim okumak değil başka bir şey olacaktı. Ama sevgili gençler ister tıp okuyun ister mühendislik, ister hukuk okuyun, ister iktisat ve işletme, hakim olamadığınız bir dille hiçbir şey yapmanız mümkün değil” diye konuştu.

Kılıç, başlayıp sonunu getirmediği şiirin kime ait olduğunu açıklamadı, sadece, “Bu satırların, bu mısraların edebiyatımıza kazandırılmasına katkı sağlayan kalemi, şairimizi, şiirin üstadını hatırlamıyorsak şayet, edebiyatımızın büyüklerini, ünlülerini, fikir, sanat önderlerimizi hatırlamıyorsak orda bir durup düşünmemiz lazım” dedi.

Bakan Kılıç’ın yarım bıraktığı dizelerin, Fethullah Gülen’in, “Sıkılsın” adlı şiiri olduğu, öğrencilere sorduğu dizenin de, “Sen çalış; olmazsa âlem sıkılsın!/Yardıma koşmayan kalem sıkılsın”  biçiminde olduğu ortaya çıktı.