Bakanlık geri adım attı: 'Trans yağ' ibaresi kaldırılmayacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda ürünlerinin etiketinde “trans yağ” ibaresini kaldırmak için hazırladığı yönetmelik taslağıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin, yönetmelik taslağında geri adım atılacağının sinyalini vererek, gelen görüşler doğrultusunda trans yağ ibaresinin etiketlerde kalabileceğini söyledi.

17 Aralık 2020 Perşembe, 10:08
Bakanlık geri adım attı: 'Trans yağ' ibaresi kaldırılmayacak
Abone Ol google-news

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin, HaberTürk televizyonunda Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu programda, hazırlanan taslağın görüşe açıldığını ve gelen görüşler doğrultusunda ‘trans yağ’ ibaresinin etiketlerde kalabileceğini söyledi.

Seçkin, program sonunda “Son bir cümleniz var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yani 'trans yağ yoktur' ifadesi ile ilgili bir gündem oluştu. Bunun kullanılabileceğini ifade etmek istiyorum, özellikle.”

Mehmet Akif Ersoy'un “Etiketlerden kaldırılmayacak değil mi?” sorusuna ise Seçkin “Evet” yanıtını verdi.

BAKANLIĞIN KARARI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” taslağı hazırlayarak bakanlığın internet sayfasında görüşe açmış ve Ttaslağın 7. maddesine göre, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin 35.maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi şu şekilde değiştirilmişti:

“7/3/2017 tarihli ve 30000 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelik ile getirilen kısıtlamalar kapsamında gıda etiketlerinde trans yağ ile ilgili beyan yapılmaz.”

Bakanlığın açıklamasının ardından ‘trans yağ’ ibaresinin kaldırılacak olması büyük tepki çekmişti.


  • İlgili Haberler

  • Bakanlıktan 'trans yağ' kararı Bakanlıktan 'trans yağ' kararı