Bartholomeos Kayseri'de

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kayseri'nin Talas ilçesinde camiye dönüştürülen kilise ile Endürlük Mahallesi'ndeki kiliseyi gezdi.

26 Haziran 2010 Cumartesi, 10:09
Abone Ol google-news

Bortholomeos, Atina Başpiskoposu İeronimos ve İskenderiye Patriği Teodoros ile geldikleri Kayseri'de, Talas'ta 1886 yılında kilise olarak yaptırılan ve 1925 yılında Yamandede Camisi adıyla ibadete açılan yapıyı gezdi.

Burada ilahi söyleyen heyet, imam Hacı Sadık Kahveci'den bilgi aldı. Patrik Bartholomeos, Kahveci'ye tespih hediye etti.

Bartholomeos ve beraberindekiler, daha sonra ilçeye bağlı Endürlük Mahallesi'nde 1835 yılında yaptırılan kiliseyi de gezdi. Burada da ilahi söyleyen heyet, kilise yakınındaki muhtarlık binasında muhafaza edilen kiliseye ait kitabeyi inceledi. Bartholomeos, burada Sıla adlı çocuğa takı hediye etti.

Bartholomeos, gazetecilerin, son günlerdeki terörist saldırılarla ilgili ne düşündüğünü sorması üzerine, ''Kimse kimseyi öldürmesin. Sevgi, barış ve beraberlik içinde yaşamamız lazım. Bu, herkes için ve her yer için geçerlidir'' dedi.

Bartholomeos ve beraberindekiler, Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki bir toplantıya katılmak üzere Kayseri'den ayrıldı.

 

''Ayios Vasilios Altın Hacı'' ödülü

Bartholomeos, Atina Başpiskoposu İeronimos ve İskenderiye Patriği Teodoros ve Yunanistan'dan gelen çok sayıda din adamı ve Yunan vatandaşlarla PEKS tarafından Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki Perissia Hotel Convantion Center'da düzenlenen ''Kapadokya Medeniyetlerin Beşiği'' konulu kongreye katıldı.

Selanik Üniversitesinden Prof. Nikolas İncesiloğlu'nun yönettiği kongrede, PEKS Başkanı Isakidis Theofanis, Patrik Bartholomeos'a, Kapadokya'ya gösterdiği önemden dolayı ''Ayios Vasilios Altın Hacı'' ödülünü verdi.

Bartholomeos, burada yaptığı konuşmada, ödülü Aziz İsa'nın evi adına aldığını ve kabul ettiğini belirterek, ''Neslimizin gelecekte de devam ettirilmesini yüce Tanrı'dan niyaz ediyorum'' dedi.

Kapadokya'da olmaktan mutluluk duyduğunu, geçmişlerinin yaşadığı yerlerde ibadet edebilme şansını bulmanın, kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Bartholomeos, şöyle devam etti:

''Bu bölgede yaşamış, Hristiyanlığa ve bu topraklara hizmet etmiş, hayatlarını kaybeden liderlerimizi şükranla anıyorum. Bugün ne mutlu ki bize, yeniden bu topraklarda birlikteyiz.
Hepimiz İsa'nın kardeşleriyiz. Kapadokya bölgesi Hristiyanlık öncesi bilinmiyordu. Hristiyanlıkla birlikte Kapadokya bölgesi kutsal topraklar olarak algılandı. İncil'in işlenmesi ile birlikte önemli kutsal bir bölge haline geldi. Hristiyanlık burada köklendi, gelişti ve büyük keşişler ve rahipler yetişti. Bu topraklar bizim için vazgeçilmez bir önem taşıyor, çünkü büyük azizlerimiz burada yetişti.
Kapadokya bölgesinde yaşayan bir kısım Hristiyanlar dillerini kaybetseler de dinlerini ve kültürlerini çok iyi şekilde yaşamışlardır. Hristiyanlıklarından hiçbir şey kaybetmemişlerdir. Bölgede Hristiyanlık öğretisinin halen yaşadığını görmekteyiz. Bizler de geçmişten günümüze yapılan iyi şeyleri örnek alarak, insanlığa faydalı işler yapmayı sürdüreceğiz. Günümüz dünyasında bazı haksızlıklar yapılsa da çocukların masum kalplerinde birçok temiz duygular yaşamaktadır. Bunlar faydalı şeyler yapmamız için bize yol gösteriyor. Çocuklarınıza, gerçek Ortodoks Yunan kültürü içerisinde yetişmeleri konusunda eğitim verin.''

Yunanistan Kapadokyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu Başkanı Isakidis Theofanis de Patrik Bartholomeos'un bugünkü Kapadokyalıların ve geçmiş Kapadokyalıların tercümanı olduğunu belirterek, onun, Yunanlılar için bir örnek teşkil ettiğini söyledi.
PEKS Üyesi, Türkolog Varnalidu Pavlina ise Patrik Bartholomeos'un semavi dinler arasındaki diyaloğun güçlendirilmesini açık dille söyleyen kişi olduğunu kaydetti.
Pavlina, Patrik Bartholomeos'un manevi çabalarının sadece Amerika, Uzak Doğu ülkeleri ve diğer ülkelerde değil, aynı zamanda gittiği Kazakistan, Libya, Azerbaycan ve Küba gibi ülkelerde de takdirle karşılandığını ifade etti.

Kongrede, Atina Başpiskoposu İeronimos ve İskenderiye Patriği Teodoros ile diğer din adamlarına çeşitli ödüller verildi.

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız ile Ürgüp'e bağlı Mustafapaşa belde Belediye Başkanı Levent Ak'a da teşekkür plaketi sunuldu. Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Patrik Bartholomeos'a teşekkür plaketi takdim etti.

Patrik Bartholomeos, kongrenin ardından Mustafapaşa'daki Konstantin Eleni Kilisesi'nde düzenlenen ayini yönetecek, yarın sabah ise Nevşehir'in Derinkuyu ilçesindeki Aziz Teodoris Kilisesi'nde Pazar ayinine katılacak.