"Başbakan dışarda farklı konuşuyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da yaptığı konuşmayla ilgili, ''Başbakan yurt dışında güllük gülistanlık Türkiye'den bahsederken ülkemizde açlıktan analar intihar ediyor, babalar bunalım geçiriyor, evlerini yakıyor'' eleştirisinde bulundu.

02 Mart 2011 Çarşamba, 12:46
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın her yurt dışı gezisinde olduğu gibi Almanya'da da güllük gülistanlık Türkiye'den bahsettiğini belirtti.

Açıklamasında ''Türkiye'de işsizlik yok, yoksulluk yok, yolsuzluk yok. Cami onarımlarında bile yolsuzluk yapılmıyor. Sabaha karşı saat beşte insanlar gözaltına alınmıyor, zengin daha zengin, yoksul daha yoksul olmuyor...'' ifadelerine yer veren Tekin, Şunları kaydetti:
''İnsan Başbakanı dinlerken 'bu nereden, hangi ülkeden bahsediyor Allahaşkına, İsviçre'den mi söz ediyor) diye merak ediyor. Yeter artık, Başbakan milletle, milletin derdiyle, halkın sorunlarıyla alay eder gibi konuşmaktan vazgeçsin.
Başbakan yurt dışında güllük gülistanlık Türkiye'den bahsederken ülkemizde açlıktan analar intihar ediyor, babalar bunalım geçiriyor evlerini yakıyor, iki buçuk aylık çocuk açlıktan ölüyor. Bir gazi evinde açlıktan ölmüş olarak bulunuyor. Bir çocuk çöplükte ekmek ararken çöp arabasının altında kalıyor. İnsanlar böbreklerini satıyor. Köylünün traktörü hacizli. Bir köydeki vatandaşlarımızın hepsi haczedilmiş.''

Başbakan Erdoğan'ın Türkiye ile bağdaşmayan sözler sarfettiğini ileri süren Tekin, ''Türkiye ne durumda, sen neden bahsediyorsun. Elini vicdanına koy. Cüzdan hesabı yapma. Artık durduğun yere göre değil, doğduğun yere, doyduğun yere göre konuş. Çevrende çok doymuş olanlara bakma. İnsanlar doğduğu yerde neden aç, neden yoksul, neden göç ediyor doğduğu yerden diye düşün. Uçağa binince tepeden bakarak veya yabancı bir ülkede gerçekleri ters yüz ederek sorunlar çözülmez'' ifadelerini kullandı.

Tekin, CHP olarak gece gündüz çalışarak gerçek Türkiye'yi anlatacaklarını belirterek, ''Bulutlar üzerinde konuşmayı seven Başbakan'ın ayaklarını yere değdireceğiz. Bununla da kalmayacak haziran ayındaki seçmen sonra arkadaşlarıyla birlikte yargıç önünde hesap vermelerini sağlayacağız'' dedi.