Başbakan Maliki'nin koalisyonu 8 ilde birinci oldu

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, 12 ilde 20 Nisan'da yapılan il meclisleri seçimlerinin nihai sonuçlarını açıkladı.

04 Mayıs 2013 Cumartesi, 20:44
Abone Ol google-news

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Serbest Mustafa, yaptığı açıklamada, 12 ilde yapılan seçimlerde sayım işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.

Seçim sonuçlarına itirazda bulunma hakkı olduğunu belirten Mustafa, itiraz etmek isteyenlerin, nihai sonuçların resmi gazetede yayımlanmasından itibaren 3 gün içinde Seçim Yargı Heyetine başvurabileceklerini kaydetti.

Seçmenlerin yarısı oy kullandı

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre, seçimlerde seçmenlerin yarısı oy kullandı.
Mustafa, il meclisleri seçimlerinde 13 milyon 571 bin 192 seçmenin bulunduğunu, bunlardan 6 milyon 116 bin 897'sinin oy kullandığını aktararak, "Seçimlere 139 parti ve koalisyon katıldı. 8 bin 138 aday yarıştı" dedi.

Nihai sonuçlara göre, Başbakan Nuri El Maliki'nin başkanı olduğu Kanun Devleti Koalisyonu, Bağdat, El-Kadsiye, Basra, El-Musenne, Vasıt, Zikar, Babil ve Kerbela'da birinci oldu.

Basra'da Kanun Devleti Koalisyonu açık ara önde

Nihai sonuçlara göre, 58 sandalyeye sahip başkent Bağdat'ta birinci olan Kanun Devleti Koalisyonu 20 sandalye, Irak Milli Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi'nin başkanı olduğu Muttahidun Koalisyonu 7 sandalye, İslam Yüksek Konseyi Başkanı Seyyid Ammar El-Hekim'in başkanı olduğu El-Muvatin Koalisyonu 6, Şii Lider Mukteda Es-Sadr'a bağlı El-Ahrar Koalisyonu 5 sandalye kazandı.
Türkmenler, Bağdat'ta bir sandalyeye sahip oldu. Türkmenlerin adayı Erkan Hasan Aziz, Bağdat il meclisi üyesi olmaya hak kazandı.
Salahaddin ilinde, Cemahir el-İrakiye 7 sandalye alarak birinci, Nuceyfi'nin koalisyonu Muttahidun 5 sandalye kazanarak ikinci oldu. Salahaddin ilinde Türkmenler bir sandalye kazandı.
Diyale ilinde, Diyale Ulusal Koalisyonu 12 sandalye ile birinci oldu.
Misan ilinde Mukteda Sadr'ın El-Ahrar Koalisyonu 9 sandalye alarak birinciliğe, Maliki'nin Kanun Devleti Koalisyonu 8 sandalye ile ikinciliğe yerleşti.
Necef ilinde, Yüksek İslam Konseyi Başkanı Seyyid Ammar El-Hakim'e bağlı El-Muvatın 6 sandalye ile birinci, Kanun Devleti Koalisyonu 5 sandalye ile ikinci, El-Ahrar koalisyonu da 3 sandalye ile üçüncü sırada yer aldı.

Kanun Devleti Koalisyonu, 7 sandalye ile Kerbela ilinde, 8 sandalye ile Musenne ilinde ve 10 sandalye ile de Irak'ın güneyindeki Zikar ilinde birinci oldu.

Bağdat'ın güneyindeki Babil ilinde ve Kadisiye ilinde 8'er sandalye elde eden Kanun Devleti Koalisyonu, birinci sıraya yerleşti.

Irak'ın güneyindeki Vasıt ilinde, Kanun Devleti ve El-Muvatın koalisyonları 7'şer sandalye ile birinciliği paylaştı.

Irak'ın Basra Körfezi'ne açılan kapısı Basra ilinde, Kanun Devleti Koalisyonu 16 sandalye ile açık farkla birinci oldu. İkinci olan El-Muvatın Koalisyonu ise 6 sandalye kazandı.

El-Anbar ve Musul'da seçimler ertelendi

Irak'ın 12 ilinde aralarında 2 bin 205 kadının bulunduğu toplam 8 bin 138 aday, tahsis edilen 447 sandalye için yarıştı. Bu sandalyelerden 116'sı kadınlara tahsis edildi.
İl meclisi seçimleri, Kerkük, El-Enbar ve Musul illerinde yapılmamıştı.

Ülkenin batısındaki El-Enbar ve kuzeydeki Musul ilerinde güvenlik sorunu ve gösteriler sebebiyle seçimler Bakanlar Kurulu tarafından ileri bir tarihe bırakılmıştı.

Kerkük'teki yerel seçimler ise ihtilaflı bölgeler arasında sayılan Kerkük sorununun Irak Milli Meclisi'nde çözümlenememesi nedeniyle parlamento tarafından iki kez ertelenmişti.