Başbuğ: Hepimiz kardeşiz

Zafer Haftası nedeniyle Afyonkarahisar'da yapılan etkinliklere katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, öğrencilerle yaptığı bir konuşma sırasında "Hepimiz kardeşiz. Bunu bozmak isteyenlere fırsat verilmemeli" dedi.

27 Ağustos 2009 Perşembe, 10:29
Abone Ol google-news

Zafer Haftası nedeniyle düzenlenen tören kapsamında Afyonkarahisar'da bulunan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ öğrencilerle sohbet etti.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinden gelen öğrencilerle sohbetten sonra hatıra fotoğrafı çektiren Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, memleketine gelişinde yoğun ilgiyle karşılandı. Ellerinde bayraklarla hemşerileri tarafından sıcak karşılanan Orgeneral Başbuğ, daha sonra tören alına geçti.

Çiğiltepe'deki Zafer Kutlamalarında tören şehitler için saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı ile başladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Çiğiltepe Anıtı'na TSK adına çelenk bıraktı. Daha sonra yüzbaşı Handan Taşçı tarafından Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk'e yarım saat içinde Çiğiltepe'yi ele geçirme sözü verdiği halde görevini başaramadığı için hayatına son veren 57. Tümen Komutanı Albay Reşat Çiğiltepe ve silah arkadaşları hakkında sunuş yapıldı.

Sunuşun ardından şehitliği gezen ve şehitlerin isimlerinin yazılı olduğu taşların üzerine karanfil bırakan Orgeneral Başbuğ, "İşte Türkiye bu, daha fazla bir şey söylemeye gerek var mı? Burada beraber yatıyorlar, yan yanalar. Kardeşlik bu" diye konuştu.

Kurtuluş Savaşı'nda Çiğiltepe'nin önemine dikkat çeken Orgeneral Başbuğ, "Çok büyük bir direniş var burada, bu zaferde Türk halkı var" dedi.

Türk ordusunun tarihten gelen özellikleri bulunduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, bir askere sorulduğu zaman vatan sevgisinin ve millet sevgisinin en önemli şey olduğunu altını çizdi. Vazifenin asker için mukaddes olduğuna işaret eden Orgeneral Başbuğ, "57. Tümen Komutanında vazife, onur, şeref bağını görüyorsunuz. Gerçekten Albay Reşat Bey silahlı kuvvetler için şeref timsali olmuştur" dedi.

Tören öncesinde ve sonrasında Orgeneral Başbuğ, Afyonkarahisarlı hemşehrileriyle sık sık sohbet etti ve dertlerini dinledi. Orgeneral Başbuğ, bazı vatandaşların elini öpmek istemesi üzerine de "el öpmek yok" dedi.

Törene, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da katıldı.