Başkentte beyaz kabus

Soğuk hava ve kar yağışı tüm yurtta etkili oluyor. Başkent Ankara'da şiddetli kar yağışı hayatı durdurdu. Mesai çıkışında evlerine dönmek isteyen yurttaşlar işyerlerinde, yollarda, duraklarda mahsur kaldı. Trafikte uzun kuyrukların oluştuğu başkentte kar yağışının sürmesi bekleniyor.

08 Mart 2011 Salı, 07:02
Abone Ol google-news

Başkentte sabah saatlerinden bu yana süren yoğun kar yağışı ve tipi, mesai saati bitiminde evlerine dönmeye çalışan vatandaşlara zor anlar yaşatıyor.

Mesai bitiminin ardından oluşan trafik yoğunluğuna kar ve tipi engeli de eklenince Ankara'da trafik felç olma noktasına geldi.

Başkent trafiğinin ana hatları Konya, Eskişehir, Samsun ve İstanbul yollarında trafik durma noktasına gelince Emniyet ekipleri özellikle bu yollarla, Turan Güneş Bulvarı, Çankaya Caddesi ve Cinnah Caddesi bölgesinin açık tutulması için tuzlama araçlarının buralara yönlendirilmesi talimatını verdi.

Ekipler, trafiği rahatlatmak amacıyla servis araçlarını da bulundukları yerlerde bekletti.
Bazı yerlerde körüklü otobüsler de yollarda kaldı.

Özellikle merkeze gidişler ve Çankaya istikametindeki evlerine ulaşmaya çalışan vatandaşlar, tıkanan trafik nedeniyle toplu taşıma araçlarından inerek evlerine yürüyerek ulaşmaya çalışıyor.

Kimi yurttaşlar ise özel araçlarını en uygun yere park ederek yürümeyi ya da toplu ulaşım araçlarını tercih ediyor.

 

İstanbul'da kar yağışı aralıklarla devam ediyor

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, yaptığı açıklamada, bugün İstanbul genelinde aralıklı kar yağışının sürmesinin beklendiğini söyledi.

Rüzgarın, poyrazdan fırtına şeklinde estiğini belirten Yıldırım, fırtınanın hızının Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 66, Şile'de 67, Atatürk Havalimanı'nda 72, Çatalca'da da 108 kilometreyi bulduğunu ifade etti.

Mustafa Yıldırım, poyraz fırtınasının perşembe günü etkisini kaybetmesinin beklendiğini anlattı.

Bugün İstanbul'da en düşük sıcaklığın Çatalca'da eksi 2, Florya, Samandıra ve Eminönü'nde 1, Kartal'da 2 derece hissedildiğini söyleyen Yıldırım, gün içinde en yüksek sıcaklığın 3 derece civarında seyretmesinin beklendiğini belirtti.

Yıldırım, bu gece il genelinde hava sıcaklığının 0 ile 1 derece civarında olmasının beklendiğini, yarın ise hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağının öngörüldüğünü kaydetti.

İl genelindeki kar yağışının yarın da aralıklarla devam etmesinin beklendiğini ifade eden Yıldırım, yağışların özellikle kentin Anadolu yakasında daha yoğun görüleceğini söyledi.
Yıldırım, yağışlı havanın Cuma günü İstanbul'u terk edeceğini, hava sıcaklığının hafta sonu hissedilir derecede artarak mevsim normallerine döneceğini belirtti.

İDO seferlerin fırtına engeli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezinden (AKOM) yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'da kar yağışı Hadımköy, Arnavutköy, Esenyurt, Zekeriyaköy, Kartal ile Beykoz'un yüksek kesimlerinde etkili olurken diğer semtlerde aralıklı olarak devam ediyor.

İDO'nun dış hatlarında 09.15 Kartal-Yalova, 10.30 Yalova-Kartal seferleri ile iç hatlar Kadıköy ve Avcılar seferleri poyraz fırtınası nedeniyle geçici olarak iptal edildi.
Cumartesi sabahına kadar don ve buzlanma beklenen İstanbul'da, sürücülerin köprü ve viyadüklerin diğer yollardan daha erken donduğunu göz önünde bulundurarak, araçlarını hız limitlerini aşmadan kullanmaları, can ve mal emniyeti açısından önem kazanıyor.
Kar yağışı dolayısıyla alarma geçen AKOM ekipleri, 43'ü birinci öncelikli olmak üzere, 255 güzergahta toplam 2 bin 833 kilometre uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda görev yaptı. İstanbul genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, yollarda buzlanmaya karşı 700 ton tuz kullandı.

Sokakta yaşayan yurttaşlar için toplama merkezlerinde evsiz 193 yurttaş (dün akşam 23.00 ile bugün 10.00 saatleri arası) misafir edildi. Ocak ayından itibaren sokakta yaşayan 2 bin 187 vatandaşın ihtiyaçları karşılandı.

Zabıta ve polis ekipleri tarafından bulundukları yerlerden alınan evsiz yurttaşlar, Alibeyköy Tevfik Aydeniz Spor Tesisleri'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra banyo yaptırılıyor ve giyisi ihtiyaçları karşılanıyor.
 

 

Eğitime kar engeli

Yurt genelinde süren kar yağışı eğitimi de engelliyor. Kar yağışının yoğun olarak sürdüğü Ankara, Kırıkkale, Isparta, Afyonkarahisar'da eğitime yarın ara verilecek. Öte yandan Kütahya'nın Aslanapa, Altıntaş ve Dumlupınar, Denizli'nin Bekilli, Çivril ve Kale, Samsun'un Ladik, Eskişehir'in Sivrihisar,  Çanakkale'nin Bayramiç, Kırklareli'nin Demirköy, Kastamonu'da taşımalı eğitim veren İnebolu, Bozkurt ve Küre'deki okullar 1'er gün, Kastamonu Çatalzeytin'deki okullar 2 gün tatil edildi.

 

Muğla'da beyaz şaşkınlık

Erken gelen baharın sevincini yaşayan Muğla'da aniden başlayan kar yağışı, çiçek açan ağaçları, beyaz örtü altında bıraktı.

Mart ayında yağan kar, en çok kar topu oynayarak karın keyfini çıkaran çocukları sevindirdi.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğlalıların Mart ayında kar yağışına alışık olmadığına işaret ederek, ''Bahar sevincini yaşayan Muğlalılar aniden başlayan karla şaşkına döndü'' dedi.