"Batı, Suriye konusunda yanlış tarafta"

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Batının Suriye krizinde yanlış tarafta olduğunu söyledi.

14 Kasım 2012 Çarşamba, 09:19
Abone Ol google-news

İkili temaslarda bulunmak üzere Finlandiya'yı ziyaret eden Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, basın mensuplarına Rusya'nın iç siyaset ve dış politika konularında açıklamalarda bulundu.

Medvedev, yaklaşık iki yıldır devam eden Suriye krizinde Batının izlediği politikanın doğru olmadığını ve yanlış tarafta yer aldığını savundu. Bazı Batı ülkelerinin tek taraflı politika izlediğini, bazılarının ise Suriye muhalefetini silahlandırmaya çalıştığını anlatan Medvedev, bu tür politikaların doğru yol olmadığını ve Suriye'de barışın tesis edilmesine hizmet etmeyeceğini vurguladı.

Suriye'nin şu an uluslararası arenadaki en keskin sorun olduğunun altını çizen Medvedev, "Biz Suriye'de ne rejimi ne de isyancıları destekliyoruz. Söylediğimiz tek bir şey var: Çatışmanın tarafları silahı bırakmalı ve görüşme masasına oturmalı" ifadelerini kullandı.


"Başkanla ilişkilerimizde sorun yok"

Medvedev, hükümet ile başkan arasındaki ilişkilerin normal seyrinde devam ettiğini belirtti.
Putin'in Kremlin'e döndükten sonra ilişkilerinde değişiklik olmadığını ifade eden Medvedev, "Bizim Putin'le ilişkilerimizin uzun geçmişi var. Yaklaşık 20 yıldır birbirimizi tanıyoruz. Aramızda her şey yolunda" dedi.

Son dönemde Putin'in hükümet üyelerinden Bölgesel Gelişmeler Bakanı ile Savunma Bakanı'nın görevden alınmasına şaşırmadığını söyleyen Medvedev, "Her şey doğru yolunda ilerliyor. Bu tür şeyler sadece Rusya'da değil, başka ülkelerde de oluyor" diye konuştu.

Son dönemde Rus medyasında çıkan Putin'in sağlık sorunu olduğuna yönelik iddialara da değinen Medvedev, "Tanrı'ya şükür sağlığı yerinde" ifadesini kullandı.