Belediye Başkanı Savaş: Hatay’da yedi kişi koronadan öldü, sadece ikisini yazdılar!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay'daki koronavirüs kaynaklı vakaları değerlendirdi. Savaş, kentte koronavirüs kaynaklı yedi ölümün olduğunu, ama sadece iki hastanın ölüm sebebine koronavirüs yazıldığını söyledi.

20 Nisan 2020 Pazartesi, 15:06
Abone Ol google-news

Fotoğraf: İHA

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, kentte koronavirüs kaynaklı yedi ölümün gerçekleştiğini açıkladı. Savaş, ancak yedi hastanın ikisinin ölüm nedenine koronavirüs yazıldığını, 5 hastanın ölüm nedeninse ‘bulaşıcı hastalık’ olarak kayıt edildiğini söyledi.

Sözcü'nün haberine göre, sadece diğer iki ölüm için koronavirüs kaynaklı dendiğini paylaşan Savaş, koronavirüs kaynaklı olarak kayıtlara geçen iki ölüm için de “Fransa ve Almanya'dan geldi” dedi.

Savaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

* Hastalara MKÜ Araştırma ve İskenderun ile Antakya devlet hastanelerinde tedavi uygulanıyor.

* 50 civarında hasta olduğunu biliyoruz, Hatay'da ciddi bir hasta popülasyonu yok. Benim uzmanlık alanım bu yönde.

* Hatay, bu hastalığa ocak ayından beri sahip.

* Şu anki vakaların büyük bir kısmı ya umreden geldi ya da Kıbrıs, Avrupa ve Orta Doğu'dan geldi. Buralardan gelen insanlar hastalığı getirdi.

* Hatay'da İstanbul, Zonguldak, Kocaeli manzarası yok. Hataylılar evde kalmaya özen gösteriyor.

* Virüsten Haziran ayına doğru kurtulacağız görünüyor. Mayıs ortasından itibaren düşüş görebiliriz.

* İnsanların bir yanılgısı var. Havalar ısındıktan sonra sanki virüs kendiliğinden yok olacakmış gibi düşünüyoruz ama böyle bir şey yok. Sıcaklığın bu virüsü yok etmede etkili olacağını düşünmüyorum.

* Sadece evrensel kurallara uyarak üstesinden gelebiliriz. Sık sık el yıkamamız lazım. Maske kullanmamız gerekiyor. Hijyene dikkat etmemiz gerekiyor. Evrensel ve bireysel kurallara dikkat ettiğimiz sürece bundan kurtulabiliriz.

* Bilime sarılarak virüsten kurtulabiliriz. Kaderci olmak işe yaramaz. Soğuk ve sıcak hava ile bu işin ilgisi yok.