"Bikinili fotoğraflar başınıza dert olur"

Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent, “Sevgilisiyle samimi pozlarını ya da bikinili fotoğraflarını paylaşan gençler evlenirken bunları sildirmek istiyor ama çok zor” dedi.

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 12:24
Abone Ol google-news
Mahkemelerin verdiği içerik engelleme kararlarını internet erişimi sağlayan şirketlere göndermekle görevli olan Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB), birinci yılını doldurdu. İnternet sitelerini koşulsuz kapatamadıklarını belirten ESB Genel Sekreter Bülent Kent, “ESB yönetim kurulu yeni bir karar aldı. Erişim şirketleri, tereddütlü mahkeme kararlarını uygulamayacak. Mahkemelerden, önce kararı netleştirmelerini isteyeceğiz. Şirketler bu kararları körü körüne uygulamıyor, gerekirse itiraz ediyorlar. Engelleme kararlarına da itiraz edilebiliyor. Bu kararlar çoğu zaman üst mahkemeye gidiyor” diye konuştu.

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre gençlere sosyal medya uyarısında bulunan Kent, “Bir liseli erkek arkadaşıyla fotoğrafını yüklemiş sonra da başkasıyla evlenecekken, bu fotoğraf tekrar ortaya çıkıyor. Eski erkek arkadaşı o fotoğrafı yeniden yüklüyor. Kızlar tatile gidip bikinili fotoğraflar yüklüyor, sonra da evleneceği zaman bu fotoğrafları kaldırmak istiyor. Bir kere bu fotoğrafı paylaştıysan, bir daha kurtulamazsın, internette paylaşılarak yayılıyor. Hep başına bela oluyor. Gençler paylaşımlarına çok dikkat etmeli. Almanya’da bireyler kendileriyle ilgili özel hiçbir şey paylaşmıyor. Biz de ise yeme, içme, tatil, yatak odası her şey yükleniyor. Bunların çıkarılması çok zor” ifadesini kulandı.

‘TWITTER İTİRAZ EDİYOR’

Mahkemeden günde 100 kapatma kararının geldiğini belirten Kent, “Bunlar arasında ünlüler ve siyasetçilerin aldırdığı çok sayıda karar da var. Öte yandan kapatma kararı geldiğinde, Facebook, önce mahkeme kararını uygulayıp içeriği kaldırıyor, sonra da itiraz ediyor. Twitter ise kararlara itiraz ediyor, içeriği yayınlamaya devam ediyor” dedi.