Binali Yıldırım'dan Bülent Arınç'a sert cevap

Bülent Arınç'ın 5 Ocak tartışmasında kullandığı 'sıfat' sözüne Binali Yıldırım'dan yanıt geldi.

27 Ocak 2015 Salı, 12:22
Abone Ol google-news

Havuz medyası olarak nitelendirilen A Haber'e konuk olan Binali Yıldırım Cumhurbaşkanlığı çatısı altında bir gölge kabine mi kuruldu? Bu gölge kabinede Binali Yıldırım anahtar rol mü üstlendi? Bülent Arınç'ın 5 ocak tepkisi Binali Yıldırım'ı kırdı mı? sorularına yanıt verdi.

Yıldırım, Bülent Arınç'ın 5 Ocak tartışmasındaki tepkisi ve 'Sıfat' sözcüğu için de, "Benim kim olduğum sıfatım olup olmadığının takdirini milletim yapar." diyerek Arınç'ın kullandığı sözcüğü tanımadığını ifade etti.

A Haber’de Sevilay Yükselir'in sunduğu ‘%100 Siyaset’ programında Ulaştırma Eski Bakanı ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ı ağırladı. Yıldırım, gündemi ve merak edilenlerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

“GÖLGE KABİNEYE İHTİYAÇ YOK”

‘Gölge kabine’ iddialarıyla ilgili konuşan Yıldırım, “Böyle bir çalışma yok. Gölge Kabineye ihtiyaç yok. Herkesin görevi, sorumluluğu, yetkileri, Anayasa’da belirlenmiş. Yürütmenin başı Cumhurbaşkanıdır, bu görevi Bakanlar Kurulu ile birlikte yapar.” diye konuştu.

BÜLENT ARINÇ'A KIRGIN MI?

Sevilay Yükselir'in ‘5 Ocak’ın perde arkasıyla ilgili sorularını da yanıtlayan Yıldırım, “Bülent Arınç’a kırgın mısınız?” sorusuna şu cevabı verdi:

-"Ben tarih vermedim. 2015'e böyle gireriz söyleminden 5 ocak diye beni yazdılar. Ama böyle yazıldı diye buna tepki göstermeyi anlamlı bulmadım. Benim kim olduğum sıfatım olup olmadığının takdirini milletim yapar. Benim kim olup olmadığıma 12 yıllık geçmişime bakarak en iyi şekilde verirler. Sıfatlar gelir geçer. Sıfatlar bir kağıtla verilir bir kağıtla geri alınır. Gücünüz iki kağıt arasındadır. Önemli olan milletin gönlünde yer yapmaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabineyi toplayacağını herkesin bildiğini söyleyen Binali Yıldırım, 'Ben 5 Ocak demedim. Ocak ayı dedim. Nitekim 19 Ocak'ta o toplantı yapıldı. Hiç de bir sorun olmadı. Kaldı ki Cumhurbaşkanımız seçimden önce de bunu söyledi seçimden sonra da söyledi. Ne oldu 2015'e girdi ve ilk ayında topladı" diye konuştu. 

Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında 'çatışma var mı' sorusuna ise 'Bunu telaffuz etmek bile bu ülkeye haksızlıktır". dedi.