‘Bizim Rektörümüz Tükel’

İstanbul Üniversitesi öğrencileri Erdoğan'ın sandık iradesini hiçe sayarak atadığı rektörün istifasını istedi.

06 Nisan 2015 Pazartesi, 22:20
Abone Ol google-news

İSTANBUL Üniversitesi'nde, yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu, Prof. Dr. Mahmut Ak'ın rektör seçilmesine tepki göstererek, akşam saatlerinde üniversiteyi terk etmeme eylemi başlattı.

Hukuk Fakültesi'nde toplanan grup, seçimlerde birinci gelen Prof. Dr. Raşit Tükel'in yerine ikinci olan Prof. Dr. Mahmut Ak'ın atanmasını protesto ederek, Mahmut Ak istifa edinceye kadar okulu terk etmeyeceklerini belirtti.

Öğrenciler tarafından yapılan yazılı açıklamada da şöyle denildi

Üniversitemizde yapılan rektörlük seçimleri sonucunda Prof. Dr. Raşit Tükel'in açık ara farkla birince olmasına karşın, YÖK listede 2. sıraya düşürmüş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine yakınlığıyla bilinen Mahmut Ak'ı rektör olarak atamıştır.

Rektörlük seçimleri sonunda, üniversite öğrencileri olarak Raşit Hocamızın yanında olduk. Çünkü Raşit Hoca, üniversitenin tüm bileşenleriyle birlikte üniversiteyi yönetme hedefiyle seçimlere katılmış ve bu hedefleriyle seçimi kazanmıştır. Daha önce de Raşit Tükel dışında atanacak herhangi bir adayı kabul etmeyeceğimizi ilan etmiştik. Bu doğrultuda okulumuzda; hocalarımızla ve üniversite emekçileriyle birlikte pek çok uyarı eylemi, forum ve etkinlikler düzenledik. Üniversite iradesinin Raşit Tükel'in yanında olduğunu ısrarla belirttik.

Gelinen noktada üniversite iradesinin yok sayılması karşısında bizlere üniversitemize ve irademize sahip çıkmak düşmüştür. Bugünden itibaren okulumuzu terk etmiyoruz.

Taleplerimiz oldukça açıktır;

1. Üniversite iradesi hiçe sayılarak atanan Mahmut Ak görevinden istifa etmelidir.

2. Raşit Tükel kazandığı ve hak ettiği rektörlük makamına atanmalıdır.

Bu iki talep doğrultusunda okulumuzu terk etmeme kararı aldık. İstanbul Üniversitesi'nin sınav döneminden geçtiği şu günlerde okulumuzda kargaşa istemiyoruz. Sınavlara okulumuzda hazırlanma kararı aldık. Sıra arkadaşlarımızı kitapları ve ders notlarıyla birlikte okula gelmeye ve sınavlara okulda hazırlanmaya çağırıyoruz. Hocalarımızı, sınav sorularını okulda hazırlamaya davet ediyoruz. Bu kararı AKP'nin terörize etmesine müsaade etmeyecek, provokasyonlara gelmeyeceğiz.

RAŞİT TÜKEL DE OKULA GELDİ

Öğrencilerin eylemini duyan Prof. Dr. Raşit Tükel de akşam saatlerinde üniversiteye geldi. Tükel, bir süre öğrencilerle görüştü.

Bu arada, öğrenciler eylem sırasında çektirdikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaştı. Fotoğraflarda, Prof. Dr. Raşit Tükel'in öğrencilerle görüşmesi de yer alıyor.

MESAJ VERİLDİ EYLEM BİTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Raşit Tükel ile görüştükten sonra eylemi bitirme kararı aldı. Prof. Tükel'in, öğrencilere, "verilen mesajın alındığını, eyleme son vererek okuldan ayrılmalarını" söylediği öğrenildi. 

Prof. Dr. Raşit Tükel ile görüştükten sonra kendi aralarında forum yapan öğrenciler, forumun ardından, yaklaşık 3 saat süren eyleme son verme kararı aldı.