BM Raportörü İran’a 45 sayfalık mektup yazdı: Düşürülen Ukrayna uçağı suçlaması

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, İran'ın, geçen yıl Tahran üzerinde düşürülen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağıyla ilgili çok sayıda insan hakları ihlalinde bulunduğunu bildirdi.

24 Şubat 2021 Çarşamba, 13:38
BM Raportörü İran’a 45 sayfalık mektup yazdı: Düşürülen Ukrayna uçağı suçlaması
Abone Ol google-news

Agnes Callamard, İran hükümetine yazdığı 45 sayfalık mektupta yürüttüğü incelemelerin sonuçlarına yer verdi.

Yetkililerin olayla ilgili resmi açıklamalarındaki tutarsızlıkların karışıklık yaratma ve olayı aydınlatmama amacıyla yapılmış gibi göründüğünü belirten Callamard, bunların yanıltıcı açıklamalar olduğunu vurguladı.

Tansiyonun yüksek olduğu durumlarda, sivil havacılığa yönelik saldırıları önlemenin en etkili yolunun hava sahasını kapatmak olduğunu kaydeden Callamard, İran'ın o akşam hava sahasını sivil trafiğe kapatması halinde 176 kişinin ölmeyeceğine dikkati çekti.

ENGELLENDİ

Yetkililerin uygun bir soruşturma açmak yerine olay yerinin yağmalanmasına ve ardından buldozerle temizlenmesine izin verdiğini belirten Callamard, delillerin toplanmasının engellendiğini ifade etti.

Callamard, İran'ın, olayla ilgili çok sayıda insan hakları ihlalinde bulunduğunu vurguladı.

Ukrayna Havayollarına ait "Boeing 737" tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020'de Kiev'e gitmek üzere Tahran İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalandıktan kısa süre sonra havalimanı yakınında İran tarafından düşürülmüş, olayda uçaktaki yolcu ve mürettebattan oluşan toplam 176 kişi hayatını kaybetmişti.