Bölgesi değişen bakanlar konuştu

Seçim bölgeleri değiştirilen bakanlardan ilk yorumlar gelmeye başladı. Kültür Bakanı Günay, "Hiçbir yer kimsenin kalesi değildir. İzmir'de bir ön yargı, ideolojik kavga savaşı yapmak istemiyoruz" dedi. Maliye Bakanı Şimşek Batman'a kalkınma müjdesi verdi.

12 Nisan 2011 Salı, 10:43
Abone Ol google-news

AKP, belediye seçimlerini kaybettiği ve referandumda 'hayır' oyu veren İzmir'e bu kez iki bakanıyla gidiyor. Listenin ilk sırasına konan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, bugün soruları yanıtladı.

Kültür Bakanı ile Ulaştırma Bakanı'nın İzmir'de görevlendirilmesinin İzmir'in potansiyelinin layık olduğu yere taşınması konusunda hükümetin gelecek dönemde bir seferberlik yapacağını gösterdiğini dile getiren Günay, şöyle konuştu:

''Sayın Başbakan, önemli bir görev verdi bize, hem bana hem bütün arkadaşlarımıza. Biz de bu öneme uygun bir tempoyla çalışacağız ve inşallah hem İzmir için hem Türkiye için hem de bütün bölgemiz için iyi sonuçlar ortaya çıkarmaya çalışacağız.

Hiçbir yer kimsenin kalesi değildir. Her seçimde insanlar düşünür, taşınır, önlerine sunulan seçenekler arasından doğrusunu seçerler. İzmir'de bir ön yargı, ideolojik kavga savaşı yapmak istemiyoruz. İzmir'de bir hizmet yarışı, daha iyi yapacaklarımızı anlatma gayreti göstermeye çalışacağız. Sanıyorum ki sağduyulu bütün yurttaşlarımız da bizim bu anlattığımızdan gereken yararlı sonucu çıkaracaklardır."


Seçimlere katılacak bütün adayları çok değerli bulduğunu söyleyen Günay, ''İzmir'i bekliyor muydunuz?'' sorusunu da ''İzmir'in beni beklediğini duydum'' şeklinde yanıtladı.

 

Şimşek'ten kalkınma vaadi

AKP'de seçim bölgeleri değiştirilen isimlerden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, doğum yeri Batman'dan aday gösterildiği için mutlu olduğunu söyledi.

Doğduğu ve uzun bir süre yaşadığı topraklara bu misyonla dönmenin ve halka, hemşehrilerine hizmet edecek olmanın sevincini yaşadığını belirten Şimşek, şöyle devam etti:

"Gaziantep'in ülkenin parlayan yıldızı olması sürecinde elimden gelen gayreti gösterdim. Gaziantep'te kısa süre içerisinde takım arkadaşlarımla yaptığımız  çalışmalar, şehrin çehresinin değişmesine ve çok önemli bir cazibe merkezi haline gelmesine neden oldu. Aynı sürecin Batman başta olmak üzere bölgeyi de içine alacak şekilde çok daha geniş bir 'kalkınma hamlesine' dönüşeceğine olan inancım tamdır.

Kuşkusuz ki bu 4 yıllık zaman zarfında bilgi ve birikimlerimin fiiliyatta karşılığını görmek suretiyle çok daha iyi donanmış ve bilinçlenmiş olarak yeni bir hamlede yeni hizmetler ifa edecek olmanın heyecan ve mutluluğu içerisindeyim. Aynı azimle, aynı irade ve vizyonla kendi memleketimde yeniden sahaya çıkmak, bu  davaya gönül vermiş insanlarla, sevdiklerimle, dostlarımla, arkadaşlarımla  yeniden kucaklaşma imkanı bulmanın hissiyatımda sebep olduğu bu derin sevinci, memnuniyeti ve mutluluğu kamuoyu ile paylaşmaktan onur ve zevk duyarım.''


 

Bakan Çağlayan: Mersin adaylığı gurur verici

Mersin'den aday gösterilen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise şu değerlendirmeyi yaptı:

"Gerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığım gerekse Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanlığım görevimde Mersin'in sorunlarına yakından ilgi gösterdim, kente  ziyaretlerde bulundum.

Yerel aktörlerle birlikte kentin kalkınması ve gelişmesi için neleri yapabileceğimizi değerlendirdik. Suriye'de düzenlenen 'Mersin Günleri' etkinliğine bizzat katıldım. 12 Haziran 2011 seçimleri sonrasında Mersin'e milletvekili olarak hizmet verecek olmam benim için ayrıca gurur kaynağıdır.

Şunu peşinen söylemek isterim ki Mersin için en iyiyi, en doğruyu hemşehrilerimizle beraber geliştireceğiz ve hayata geçireceğiz. 2002 yılından bu yana Türkiye'ye çok önemli bir dönüşüm yaşatan AK Parti iktidarları, önümüzdeki dönemde de hem ülkemiz, hem de Mersin için çok önemli projeleri gündeme getirecek ve uygulayacaktır. Mersin için düşüncelerimizi ve projelerimizi çok yakın bir zamanda hemşehrilerimizle paylaşacağız.''