Bornova Belediyesi, Çocuk Dünyası’nın temelini attı

Bornova Belediyesi tarafından yaptırılan Çocuk Dünyası’nın temeli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı.

11 Mayıs 2018 Cuma, 17:32
Abone Ol google-news

Törende konuşan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Bu proje tamamlandığında, Türkiye’nin dört bir yanından aileler çocuklarıyla birlikte Bornova’ya gelecek” dedi. Forum Bornova’nın karşısındaki 3 bin 500 metrekarelik alanda projelendirilen Çocuk Dünyası’nda, çocukların keşfederek öğrenebileceğini eğlenceli zaman geçirebileceğini vurgulayan Atilla, sanayi ve eğitim kenti Bornova’yı tasarım, inovasyon ve turizmde de marka haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Bu anlamda ilk olarak tarihi ve doğal değerleri ön plana çıkarmak amacıyla kültür turları düzenlediklerini hatırlatan Atila, “Çocuk Dünyası Projesi tamamlandığında Türkiye’nin dört bir yanından aileler İzmir’e gelecek. Ardından Karaçam’da doğayla iç içe bir ortamda projelendirdiğimiz Çocuk Köyü ve Pınarbaşı’nda hayata geçireceğimiz Hayal Bornova projeleri gelecek. Geleceğimiz olan çocukların, eğlenirken öğrenmelerine yönelik olarak gerçekleştireceğimiz bu üç proje turizm hedeflerimiz doğrultusundaki en önemli yatırımlarımız arasında” dedi.

Atilla, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve projeye katkı koyan Yaşar Grubu ile projenin mimarlarına da teşekkür etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da “Bornova ve İzmir’in, eğitimin yanı sıra turizm, kültür ve sanatla büyümesi gerekiyor. Çocukların bilimin ışığında yetişmesi, İzmir’in bir tasarım ve inovasyon kenti olması çok önemli. Bu proje de bu amaca yani; çocuklarımıza, geleceğimize yönelik bir proje” dedi.

3 bin 500 metrekare alan içerisinde 2 bodrum, zemin kat ve birinci kat olmak üzere toplam 4 kat olarak tasarlanan Bornova Çocuk Dünyası, ülkemizde az sayıda bulunan çocuk müzesi yapılarına nitelikli bir örnek olacak. 1500 metrekaresi açık alan olmak üzere 9100 metrekare kapalı inşaat alanına sahip bu özel proje, çocukların eğlenirken eğitim-öğretim alabilecekleri fonksiyonları barındıran mekanları ile dikkat çekecek, 4-12 yaş grubu çocukların bilişsel, fiziksel, sosyal, duygusal becerilerinin gelişimine destek olacak. 1200 metrekarelik 1'inci bodrum kat, otopark olacak. 3 bin 600 metrekare alana sahip 2'inci bodrum katta çocukların eğlenirken; eğitim alabilecekleri çiçek bahçesi, banka, belediye, postane, zaman yolculuğu gibi bölümlerin olduğu sergi bulunacak. 2 bin 150 metrekarelik zemin katta 250 kişilik çok amaçlı salon, fuaye, kafeterya, 4 adet atölye, sergi alanları ve deprem simülasyon odası yer alacak. Diğer sergi alanları, idari ofisler, seminer odası ve okuma odası 2150 metrekare alandaki 1. katta olacak.