Caferi camisine ikinci saldırı

Esenyurt'ta Caferi vatandaşların gittiği Muhammediye Camii'nin bazı bölümleri tahrip edildi. Saldırıyı bu sabah saatlerinde camiye gelen iki kişinin gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

09 Temmuz 2014 Çarşamba, 14:19
Abone Ol google-news

Olayın duyulması üzerine camiye çok sayıda polis ekibi sevkedildi. Olay yeri inceleme ekipleri cami içerisinde parmak izi çalışması yaptı. Saldırganların kapıları kilitli olan caminin çatısına merdivenle çıktığı, daha sonra ise kubbe bölümündeki camdan içeri girdiği belirlendi.

İMAM : KOMŞU GÖRÜP SÖYLEDİ

Caminin imamı Haza Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada 'Görgü tanığı ben değilim. Alt katta oturan komşumuz saat 07:00 sıralarında bana geldi. İki kişinin camiye geldiğini gördüm. İçeriye girdiler. 10 dakika sonra dışarıya çıktı. Yüksek sesle ezanınızı okutmayacağız dedi. Duymadınız mı dedi. Ben duymadım. Ben içeriye girmedim. Müezzin arkadaşın ifadesine göre bazı şeyleri dağıtmışlar. Bazı yazıları, kuranları dağıtmışlar. Müezzine has bir oda vardır. O odayı dağıtmışlar. Bir şey götürmemişler. Herhangi bir şey yakılmamıştır. Sadece caminin içerisi dağılmıştır. Aynı önceki olayda olduğu gibi merdiven dışarıdaydı. Caminin kapıları kapalıydı. Pencereden girip içeriden açmışlar.

"BİZ DE POLİS DE SABAHA KADAR BURADAYDIK. NAMAZDAN SONRA DİNLENMEYE GİTTİK"

Biz de polis de sabaha kadar buradaydık. Sabah namazını kıldıktan sonra hava ağardı. Bir şey olmaz düşüncesiyle dinlenmeye gittik. Ekip de biz de bir turlayalım dedi. Saat 07:00 sıralarında camide kimsenin olmadığı anda meydana gelmiş. Şu anda içeride inceleme devam ediyor. Biraz önce cemaatle konuştum. Biz her zaman itidalden, huzurdan yanayız. Yanlış bir cümlenin sarf olması aleyhimize olur. Bu olayı bir Sünni'nin yapması mümkün değildir. Biz yıllardır iç içe yaşadık. Bu olay Sünni, Şii olayı değildir. Farklı bir olaydır. Herhangi bir şeye fırsat vermeyeceğiz' şeklinde konuştu.
Yerel seçimlerde CHP Esenyurt Belediye Başkan Adayı olan Çetin Çapan da saldırının gerçekleştiği camiye gelerek cemaate geçmiş olsun dilekleğinde bulundu. Saldırıyı kınadığını belirten Çapan 'Saldırıyı öncelikle kınıyoruz. Kim ve hangi şekilde yapıyorsa lanetliyoruz. Ülkemizin özellikle bu günlerde barışa, kardeşliğe ihtiyacı var. Bu işi bir mezhebin başka bir mezhebe saldırısı olarak algılamıyoruz. Gerek iktidar, gerekse muhalefet partileri bu konuyu meclise taşımalı. Mecliste bununla alakalı hızla bir komisyon kurulmalı' dedi.
Camiye habercilerin girişine izin vermeyen polis ekiplerinin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

 

ESENYURT'TA 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Esenyurt Muhammeddiye Camii'ne bu sabah gelen şüphelilerin, camiye girip ortalığı dağıttıkları, çıktıktan sonra da tehdit savurdukları iddiası üzerine polis çalışma başlattı. Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma sonucu, verilen eşkal bilgileri değerlendirildi. Ayrıca çevredeki güvenlik kameraları incelendi. Şikayetçilerin belirttiği saatlerde ve öğle saatlerinde cami çevresinde dolaştığı belirlenen 1 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Z.K.'nın, biri uyuşturucu kullanmaktan 3 ayrı suç kaydının bulunduğu belirtildi. Şüphelinin, Esenyurt Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunun ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

 

DUVAR SAATİNİ ÇALMIŞ

Emniyet de gözaltı olayıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şu bilgiler yer aldı: "Bahse konu olay ile ilgili kamera çalışması yapılmış ve kamera görüntülerinde cami içerisinde bulunan duvar saatini aldığı tespit edilen Z.K. (28) isimli erkek şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şahsın yapılan incelemesinde; uyuşturucu madde ticareti yapmak ve asayişe müessir olaydan kayıtlarının bulunduğu tespit edilmiş olup, konuyla ilgili tahkikat devam etmektedir."

 

VALİ MUTLU OLAYI KINADI

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, Esenyurt'taki Muhammediye Camii'nde meydana gelen olayla ilgili açıklama yaptı. Yeşilköy'deki Polat Renaissance Oteli'nde bazı Alevi Bektaşi derneklerinin verdiği iftar yemeği öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Mutlu, şunları söyledi: "Tabii bu hepimizi fevkalade üzen bir olaydır. Öncelikle şiddetle kınadığımı ifade etmek isterim. Çünkü camiler ve bütün ibadethaneler Allah'a ibadet edilen kutsal mekanlardır. Bizim bunları korumamız gerekir. Burada camiye, ağırlıkla Caferi kardeşlerimizin gitmiş olduğu camiye saldırı hepimizi çok üzmüştür. Ama dünden beri Emniyetimiz çok yönlü olarak takip etti. Bugün 1 kişiyi gözaltına aldık. Bu tür olaylara fırsat vermeyeceğiz. Yeltenenleri de adalet önüne mutlaka çıkaracağız. Bunlar bizim için çok önemli olaylardır. Hiçbir Müslümanın camiye veya herhangi bir kutsal mekana saldırmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Bu bir provokatif eylemdir. Nefretle kınıyoruz. Şüphelinin yargılanması sürecinde ortaya çıkacak durum yargının takdiridir."