Çalışanlara iki kötü haber

Yeni Kıdem Tazminatı düzenlemesinden askere gidecek olanlara ve evlenecek kadınlara kötü haber çıktı. Tasarı yasalaşırsa her iki grup da kıdem tazminatı alamayacak.

10 Temmuz 2012 Salı, 08:56
Abone Ol google-news

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan yeni kıdem tazminatı düzenlemesine yönelik olarak hazırlanan 'Kıdem tazminatının işçinin bireysel hesabına yatırılması kanun taslağı'nda önemli değişiklikler yer alıyor.  
   
15 yıl çalışan yarısını alabilecek
 

Taslağa göre çalışanlar bireysel kıdem hesabından para çekme haklarını ilk kez 15 yıllık sigortalılık süresini doldurduklarında ve adlarına 3 bin 600 gün prim ödendiğinde kullanabilecekler. Ancak konut almak istedikleri durumda süreye bakmaksızın hesaptaki paranın yarısını talep edebilecekler.
 
Çalışanlar kıdem hesabından para çekme haklarını ikinci ve sonraki kullanmalarında ise son kullanımdan sonra adlarına en az 1800 prim ödeme gün sayısı tahakkuk ettirilmesi gerekiyor.
  
Askere gidecek ve evleneceklere kötü haber

 
Hürriyet'ten Eren Güler'in haberine göre, yeni taslakta önceki kanundan farklı olarak askere gidecek olanlar ve evlenen kadınlar için ise özel bir hüküm yer almıyor.
 
Mevcut yasaya göre askere gidecek olan bir çalışan, kıdem tazminatını çalıştığı şirketten alabiliyor. Benzer şekilde evlenen kadınlar da evlilik tarihinden 1 yıl sonraya kadar işten ayrıldığında yine tazminatını almaya hak kazanıyor.

Ancak hazırlanan yeni taslakta bu iki durumla ilgili herhangi bir düzenleme yer almadı.
  
İşçi karar verecek

Yeni tasarıya göre işverenlerden alınan kıdem primleri bireysel emeklilik şirketlerinin fonları tarafından yatırıma yönlendirilecek. Kıdem primlerinin yatırılacağı şirketi işveren seçecek. Ancak bu primlerin değerlendirileceği fonların seçimini ise çalışanlar yapacak.  
 
Öte yandan tasarıya göre gerekli şartları sağlayan çalışanlar kıdem tazminatını almak için çalıştıkları şirkete başvurduklarında 15 iş günü içinde ödeme yapılacak.