'Camiye saldırı mezhep çatışmasına işaret'

Irak'ta günlerdir devam eden şiddet olaylarına bugün 15 kişi daha kurban oldu. Irak Meclis Başkanı Nuceyfi düzenlenen saldırıları mezhep çatışmasında yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendirdi.

01 Mayıs 2013 Çarşamba, 14:08
Abone Ol google-news

Irak'ta iki kentte bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda 15 kişi hayatını kaybetti. Başkent Bağdat'ın 180 kilometre doğusundaki Baji kentinde polis konvoyu hedef alındı. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 4 polis öldürüldü.

Felluce ve Ramadi'de bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda da 11 kişi hayatını kaybetti. Saldırılarda 24 kişi de yaralandı.

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Irak'taki şiddet olaylarının mezhep çatışmasında yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, "Camilere düzenlenen saldırılar, mezhep çatışmasında yeni bir dönemin başlangıcını oluşturmakta. Hükümetten, bu sinsi saldırıların faillerini bulmasını ve yargı önüne çıkartmasını istiyoruz" dedi.

"Bu saldırıların ülkenin güvenliği ve istikrarına olumsuz tesir edeceği bilincinde olmalıyız" diyen Nuceyfi, "Hükümet, Allah'ın evlerinin heybetini, konumunu ve kutsallığını korumalı. Alacağı tedbirlerle hükümet halkın güvenliğini sağlamalıdır" görüşünü dile getirdi.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye bağlı güvenlik güçlerinin geçtiğimiz hafta Kerkük ilinin Havice ilçesindeki gösterilere müdahale etmesinden bu yana 200'den fazla kişi şiddet olaylarında hayatını kaybetti.