Carter gitti 'anlaşma' bitti... Irak'tan açıklama: Türkiye'yi Musul'da istemiyoruz

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dünkü Ankara ziyaretinde Musul operasyonu için Türkiye ile Irak'ın prensipte anlaştığını duyurdu. Irak Başbakanı Haydar el İbadi ise bugün yaptığı açıklamada " "Türklerin katılmak istediğini biliyorum. Kendilerine teşekkür ederiz. Ama bu Iraklıların üstesinden geleceği bir şey. Iraklılar Musul'u ve kalan diğer toprakları kurtaracak" dedi.

22 Ekim 2016 Cumartesi, 16:43
Abone Ol google-news


ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, dünkü Ankara ziyaretinde Musul operasyonu için Türkiye ile Irak'ın prensipte anlaştığını duyurdu. Carter, 'Türkiye'nin operasyondaki olası rolüyle ilgili detaylar tam olarak belli değil. Irak'ın onay vermesi gerekiyor' dedi.

IRAK YALANLADI 

Iraklı bir hükümet yetkilisi, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın "Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı" açıklamasının doğru olmadığını söyledi. İsminin açıklanmaması kaydıyla BBC'ye konuşan yetkili, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmasını istemediklerini belirtti. 

BİR AÇIKLAMA DA IRAK BAŞBAKANI'NDAN GELDİ

Associated Press'in haberine göre, Bağdat'ta ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile görüşmesinin ardından gazetecilere konuşanı Irak Başbakanı Haydar el İbadi, "Türklerin katılmak istediğini biliyorum. Kendilerine teşekkür ederiz. Ama bu Iraklıların üstesinden geleceği bir şey. Iraklılar Musul'u ve kalan diğer toprakları kurtaracak" dedi.

Musul savaşına Iraklı, Kürt ve diğer yerel güçlerin katılacağını belirten İbadi, "Herhangi bir sorunumuz yok... Yardım gerekirse, Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerden isteriz" diye konuştu.

CARTER IRAK'TA

ABD Savunma Bakanı Ashton Carte Türkiye temaslarının ardından Musul operasyonunu izlemek üzere bu sabah Irak'a gitti. Carter, Türkiye'den ayrıldıktan sonra, Irak hükümetinden gelen 'anlaşma yok' mesajı dikkat çekti. 

Musul bilmecesi... Irak'tan, ABD'ye 'Türkiye' yanıtı: Anlaşma yok


Erdoğan: Musul bizimdir, ben tarih dersi veriyorum