Celal Bayar'ın kızından İmamoğlu'na: Haksızlık yapıldı

Seçilmiş istanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 3’üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın 98 yaşındaki kızı Nilüfer Gürsoy’u ziyaret etti. İmamoğlu’nun, “Siyasi partiler, yarın var olmak istiyorsa bu süreci tüm demokrasi kurallarına uygun atlatmaları lazım” sözlerine Gürsoy, “Partiler memleket için. Memleket parti için değil” dedi. Gürsoy, İmamoğlu’nun mazbat

27 Mayıs 2019 Pazartesi, 19:40
Abone Ol google-news


Ekrem İmamoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 3’üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın 98 yaşındaki kızı Nilüfer Gürsoy’u, Kadıköy Çiftehavuzlar’daki evinde ziyaret etti. Aile fertleriyle tanışan İmamoğlu, Gürsoy ile sohbet etti.

Gürsoy, İstanbul seçimlerinin 23 Haziran’da tekrarlanmasına ilişkin, “Tarihimizde görülmemiş bir vaka. Seve seve yapacağız bu görevi ve demokrasi yerine gelecek. 1946’lardan beri bekliyorum. Sizi gördüğüme çok mutlu oldum.Her şeyin iyi ve gönlümüzce olduğu, güzelliklerin yaşandığı bir dönem bekliyoruz. İnşallah emekler heba olmaz. ” dedi. İmamoğlu, Gürsoy’un sözlerine , “Demokrasi için çok mücadeleler edildi, bedeller ödendi. Bugün de 27 Mayıs’ın yıldönümü. Demokrasiye zerre kadar zarar vermeden süreci yönetmemiz lazım ” diye konuştu. Gürsoy, İmamoğlu’nun Türkiye’ye umut olduğunu söyleyerek, “Özgürlüğü yerleştirmeye çalışıyorsunuz. Semeresini göreceksiniz, inanıyorum. Biz sizi görünce mutlu oluyoruz. Bir gençlik var. Ümitsizliğe kapılmak için hiçbir neden yok” dedi. İmamoğlu da Gürsoy’a teşekkür ederek, “Önümüze güzel bakmak için mücadele ediyoruz. Gençler çok inançlı. Sokakta gezerken, bu sürece çok duyarlı ve sahip çıkmış durumda. Vicdanı, ahlak duygusu yüksek bir milletimiz var. Çok güzel günler bizi bekliyor” diye konuştu.

“Gençler ellerini taşın altına koydu”
Nilüfer Gürsoy, İmamoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile çalışmalarını yürüttüğünü belirtmesi üzerine İmamoğlu, “Geleceğin olgunlaşması adına, doğru işlerin yapılması konusunda, fedakarca çok hassas liderlik yapıyor. İnşallah birlikte güzel işler başaracağız. Durum, partiler üstü ve toplumsal. O yönüyle yürüsün istiyoruz. Siyasi partiler, yarın var olmak istiyorsa bu süreci tüm demokrasi kurallarına uygun atlatmaları lazım” dedi. Gürsoy ise “Partiler memleket için. Memleket parti için değil. Sizin mazbatanızı aldılar, sizi kenara çektiler. Koydukları kişi bir devlet memuru” dedi. İmamoğlu da “Şu anda İBB’de iktidara yönelik propagandaların içinde bir yönetim var. Her türlü imkanlarını aday için kullanıyor. Ne olması lazım? Vali Bey’in, ‘Arkadaşlar işinize bakın, siyasete karışmayın’ demesi lazım. Tüm mecraları siyasetin içinde. Vali Bey de oradan seyrediyor” diyerem tepki gösterdi. Gürsoy, İmamoğlu’nun mazbatasının elinden alınmasının haksızlık olarak nitelendirmesi üzerine İmamoğlu, “Haksızlık vatandaşa yapıldı. İsteğimiz, acı tecrübeler yaşanmasın. 27 Mayıs ve sonrasında yaşananlar acı tecrübeler. Biz demokrasi yoluyla süreci rayına oturtmak istiyoruz. Bu işe sebep olan bir avuç insanı görmezden geliyoruz ama ikna olanlar varsa, onlara da ısrarla, güler yüzle anlatmaya çalışıyoruz. İnşallah başarılı olacağız. Çok inançlıyım. En büyük enerjiyi sahada gençlerden alıyoruz. Tecrübeli insanlar durumun farkında. Ama gençler umursamaz olabilirlerdi. Ellerini taşın altına koymaları benim için değerli” dedi.