Cesetlere ulaşıldı

Muğla Milas'ta Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinin Türk pilotu emekli binbaşı Tanju Tezgel ve Orman Muhafaza Memuru Ali Ekin'in cesetlerine ulaşıldı. Tanju Tezgel'in cesedi çıkarıldı.

19 Haziran 2009 Cuma, 05:43
Abone Ol google-news

Milas'taki Geyik Barajı'nda yangın söndürme helikopterinin düştüğü bölgede çalışmalarını sürdüren polis, sivil savunma ve sahil güvenlik ekiplerinde görevli dalgıçların çalışmaları sonucunda cesetlere ulaşıldı.

İlk olarak helikopterin Türk pilotu Tanju Tezgel'in cesedini sudan çıkarıldı. Ceset, ambulansla Milas Devlet Hastanesi Morguna gönderildi.

Tezgel'in cesedinin çıkarılışı esnasında Milas Orman İşletme Müdürlüğü'nde görevli ormancı Ali Ekin'in yakınları fenalık geçirdi. Ekin'in cesedinin çıkarılması çalışmalar sürüyor.

 

Su bulanık olduğu için ikinci cesete ulaşılamadı

Milas'ın Geyik Barajı'na düşen yangın söndürme helikopterinde bulunan Milas Orman İşletme Müdürlüğü'nde görevli ormancı Ali Ekin'in cesedine henüz ulaşılamadığı bildirildi.

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, helikopterin düştüğü bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı ve Ali Ekin'in yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Vali Altıparmak, olayın ardından ekiplerin süratle bölgeye intikal ettiğini hatırlatarak, ''Yapılan çalışmalar sonrasında helikopterin yeri, hızlı bir şekilde tespit edildi ve pilotun cesedi bir süre önce çıkarıldı. İkinci cesedi çıkarmak için çalışmalar sürüyor. Suyun altındaki görüş mesafesi çok kötü. Suyun bulanık olması, çalışmaları kötü etkiliyor. Görüş mesafesi aldığım bilgiye göre 20 santim civarında. İkinci cesedin bulunması için dalgıçlar helikopterin kokpit bölümüne son bir dalış daha yapacaklar. Bu noktada ceset bulunamazsa arama çalışmaları helikopterin çevresinde yoğunlaştırılacak. Çalışmalar 36 dalgıç tarafından yürütülüyor.''

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ise yaşanan olayların üzüntü verici olduğuna işaret ederek, ''Acımızı yüreğimize gömerek yangınla mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu mücadelede maalesef arkadaşlarımızı şehit verdik'' diye konuştu.

Kahveci, kazanın oluş nedeni ile ilgili gazetecilerin sorularına da şu yanıtı verdi:
''Sivil havacılık uzmanları bölgede çalışmalara başladılar. Kazanın kesin nedeni bu ekiplerin yapacağı incelemenin ardından ortaya çıkacak. Kazadan kurtulanların ifadesi önemli. Kaza raporu çıkmadan bir şey söylemek yanlış olur.''