CHP Üsküdar'da bir ilk

CHP Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu'nda yapılan başkanlık seçiminde Dr. Olcay Kurt, ilçe başkanlığı görevine seçildi. Bir kadın siyasetçinin ilçe başkanlığı görevine seçilmesi, CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı tarihinde bir ilk...

24 Aralık 2018 Pazartesi, 11:12
Abone Ol google-news

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı tarihinde bir ilk gerçekleşti. Bir kadın siyasetçi, geçen hafta yapılan seçimle ilçe başkanlığı görevine seçildi. 

Erdoğan Altan, CHP Üsküdar Belediye Başkan Aday Adayı olmak için CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Altan'ın istifasının ardından 17 Aralık'ta CHP Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu'nun kendi içinde yaptığı seçim sonucunda, Dr. Olcay Kurt ilçe başkanlığı görevine seçildi.

Op. Dr. Olcay Kurt kimdir?

1962 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde öğretmen bir anne babanın ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Beykoz ilçesinde tamamladı. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden dereceyle mezun oldu. 1986-1990 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde kadın hastalıkları uzmanı olarak ihtisasını tamamladı. Halen özel bir hastanede mesleğini icra etmekte. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü son sınıf öğrencisi olan Olcay Kurt, Evli ve iki çocuk annesi, İngilizce ve Almanca biliyor.

Siyaset; 1999 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Kadıköy ilçe örgütüne üye olarak siyasete adım atan Olcay Kurt, 2003-2006 yılları arasında Sosyal Demokrat Halk Partisi’nin Kadıköy ilçe başkanlığını yürüttü. 2011 yılında, ailevi sebeplerden dolayı ara vermek durumunda kaldığı siyasi yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar ilçe örgütüne katılmak suretiyle geri döner. • 2012-2014 arasında Üsküdar Bahçelievler Mahallesi mahalle temsilcisi olarak görev yaptı. • 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Üsküdar Belediye Meclisi’ne seçildi. • 9 Şubat 2015 tarihinde Üsküdar Belediye Meclisi’ndeki görevinden milletvekili aday adayı olmak amacıyla ayrıldı. STK’; İstanbul Tabip Odası (İTO), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) ve Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKODER) üyesi. 2000 yılında SODEV’in sosyal demokrası okulu sertifika programını tamamladı.