CHP'li Atila Sertel: Menemen cezaevisnde 8 ayda 14 kişi öldü

CHP'li Atila Sertel, Menemen R Tipi'nde salgın hastalık başladığı ve hijyenik olmayan şartlar ile çeşitli hastalıklardan dolayı son 8 ayda 14 kişinin yaşamını yitirdiği bilgilerini Meclise taşıdı.

05 Eylül 2019 Perşembe, 09:43
CHP'li Atila Sertel: Menemen cezaevisnde 8 ayda 14 kişi öldü
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Menemen R Tipi Açık Cezaevinde salgın hastalık başladığına ve hijyenik olmayan şartlar ile çeşitli hastalıklardan dolayı son 8 ayda 14 kişinin yaşamını yitirdiğine dair bilgiler geldiğini söyledi. Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Sertel, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı.

ADALET BAKANI'NA ÇAĞRI
Sertel, “Menemen R Tipi Cezaevi ile ilgili çok vahim bilgilere ulaştım. Kapasitesinin üç katı mahkumun bulunduğu cezaevinde tutuklu ve hükümlüler tuvaletlerde, koridorlarda yatmak zorunda kalıyor. Kalabalıktan dolayı hijyenin sağlanamadığı, sağlıksız yemeklerin çıkarıldığı cezaevinde salgın hastalık başladığını ve şimdilik bir koğuşun karantinaya alındığı ifade ediliyor. Adalet Bakanlığının derhal bu olaya el atması ve gerekli önlemleri alması gerekiyor” dedi.

Bakımsızlıktan, ihmalden ve buna benzer çeşitli sebeplerden dolayı 2019 yılı başından beri 14 mahkumun yaşamını yitirdiğini ifade eden Sertel, insanların orada cezaevi koşullarından dolayı ölüme mahkum edildiğini söyledi.

Adalet Bakanlığının ve cezaevi yönetiminin bu sorunu kamuoyundan gizlemek ve üzerini kapatmaya çalışmak yerine derhal müdahale etmesi gerektiğini belirten Sertel, “Mahkum yakınlarına neler olup bittiği açıklanmalıdır. İnsanları göz göre göre hastalığa veya ölüme mahkum etmek insanlık suçudur” dedi.