Çiftler balayı tatilinde 'konfor ve huzur' istiyor

Havaların ısınmaya başlamasıyla düğün hazırlığı yapan çiftler, balayı tatili için her detaya dikkat ediyor.

04 Mayıs 2011 Çarşamba, 07:37
Abone Ol google-news

Stresten uzak, huzurlu bir tatil isteyen çiftler, yurt içinde en çok Antalya ve çevresine, yurt dışında ise tropik adalara ilgi gösteriyor. Seyahat acenteleri de balayı çiftlerine unutamayacakları sorunsuz bir tatil için birbirinden farklı seçenekler sunuyor.

Etstur Yurt İçi Turlar Müdürü Selim Suat Özbek, balayı çiftlerinin tercihlerinin mevsim şartlarına göre değişiklik gösterdiğini belirterek, ''Yazın Antalya'daki deluxe oteller tercih edilirken kışın genellikle İstanbul yakın çevre otelleri, Abant ve Sapanca ilgi görüyor'' dedi. Çiftlerin seçim yaparken kendileri için uygulanan indirimler ve özel hizmetlere dikkat ettiklerini kaydeden Özbek, ''Balayı çiftleri ekstra indirimler, sabah odaya kahvaltı servisi, akşam özel alacarte yemek, pasta ikramı gibi kriterleri gözetiyorlar. Yaz dönemi için ise denize sıfır deluxe bir tesis, güzel ve büyük bir oda tercih sebebi olabiliyor. Çiftler arasında talepteki ortak özellik ise en iyi oda konforu'' diye konuştu. Tesislerin sunduğu hizmetlerin sınırı olmadığını, her keseye ve her zevke uygun bir balayı alternatifi bulunduğunu ifade eden Özbek, çiftlerin yaz döneminde en çok Antalya, Belek, Kemer ve Bodrum'u tercih ettiklerini belirtti.

Etstur Yurt Dışı Turlar Müdürü Nilüfer Müstecaplıoğlu da çiftlerin yurt dışı balayı tatili için deniz, kum ve güneş üçlüsünü tercih ettiklerini söyledi. Maldivler, Seyşeller, Bali, Phuket, Samui gibi tropik ada ve bölgelerin ilgi gördüğünü anlatan Müstecaplıoğlu, ''Balayı tatilinde çiftler gezip görmekten ziyade, dinlenip deniz ve güneşten faydalanmak istiyorlar. Romantik atmosfere sahip olmalarından dolayı tropik adalar daha cazip geliyor. Tabii bunun yanı sıra işin ekonomik boyutu ve ulaşım kolaylığı ve alternatif imkanları da önemli'' dedi.
 

'Değişen tatil anlayışından balayı tatili de nasibini aldı'

Prontotour Pazarlama Müdürü Sarp Özkar da geçtiğimiz yıllarda balayı seyahati denildiğinde ilk akla gelenin yurt içi destinasyonlar olduğunu ifade ederek, ''Deniz kenarı bir otele gideyim fazla yorucu olmayan dinlence tatili geçireyim düşüncesi hakimdi. Özellikle son birkaç senedir balayı tatili sadece dinlence tatili olmaktan çıkıp, kültür seyahatlerini de kapsamaya başladı. Değişen tatil anlayışından balayı tatili de nasibini aldı'' değerlendirmesinde bulundu.

Genel alışkanlıkların yerini yeniliklerin aldığını vurgulayan Özkar, şunları kaydetti: ''Balayı tatiline karar verirken çiftler bazen önemli hatalar yapabiliyorlar. Örneğin 1 haftalık Roma-Floransa-Venedik gibi ortalama 2 bin 500 kilometre yol yapılan her sabah 06.30'da kalkılıp yollara düşülen, muhteşem bir seyahat olmakla birlikte çok yorucu bir program tercih eden çifte bunu hatırlattığımızda, 'biz o kadar yorulmak istemeyiz' cevabı alabiliyoruz. Böylelikle örneğin 4 gecelik Roma seyahatinin kendilerine uygun olacağını, istediklerinde tura iştirak edip, dilediklerinde kendilerinin özgürce hareket edebileceklerini bilerek onu tercih edebiliyorlar. Veya bunun tam tersi de son dönemlerde karşımıza çıkıyor. Balayında denize de girebileceğimiz bir yer istiyoruz diyen hiper aktif bir balayı çifti, bize Maldivler'i seçerek geliyor. 'Biz hiper aktifiz adadan hiç mi çıkamayacağız? Gezip dolaşacağımız birkaç günü dolduran bir aktiviteniz yok mu?' dediklerinde işin uzmanları olarak, hem deniz hem de kültür seyahatini dolu dolu yaşamaları için Palma de Mallorca'yı öneriyoruz.''
 

'Beklenti düzeyine göre alternatif çok'

Tropik bir balayı düşleyenler için de Phuket veya Koh Samui gibi adaları tavsiye ettiklerini anlatan Özkar, ''Bu tip balayı yerine 'biz kültür turu istiyoruz, döndüğümüzde bir sürü yer gezdik demek istiyoruz' diyenler de var. Bu durumda Roma-Floransa-Venedik, Orta Avrupa'da 3 ülkenin gezildiği Prag-Viyana-Budapeşte, İspanya'da Madrid-Endülüs veya Barcelona-Madrid turlarını, hatta 1 haftada 5 ülke görebilecekleri Benelüks turunu da tavsiye edip tatilcilerin isteklerine doğru cevaplar veriyoruz'' dedi. Gezmek ve denize girebilmek isteyenle için de gemi ile vizesiz Yunan adaları turlarını önerdiklerini kaydeden Özkar, ''Gece boyunca siz uyurken yapılan yolculuklar sonrası, her sabah uyandığınızda kendinizi zinde bir şekilde yeni bir keşfedilecek limanda buluyorsunuz. Şehir manzarasına karşı güçlü bir kahvaltı sonrası akşama kadar dolaşacak potansiyel enerjiniz de hazır oluyor'' diye konuştu.

Özkar, balayı için bu yazın en çok tercih edilecek tatil yerleri hakkında şu bilgileri verdi: ''Kültür turları tercih edenlere Prag, Roma, Barcelona, Paris, Riga. Deniz ve kültür bir arada tatili tercih edenlere Dalmaçya sahillerinin incisi Dubrovnik, Yunan Adalarından Mykonos, Santorini, gemi turu tercih edenlerin gözdesi vizesiz Yunan adaları ve Ege-Adriyatik gemi turu, tropik tercih edenlerin gözdesi Phuket, Maldivler, kültürle birleştirmek isteyenlerin gözdesi Bangkok'un içinde yer aldığı uzak doğu turları, ayrıca deniz sevenlere Akdeniz'in etkileyici denizi Tunus sahilleri ve Mısır'ın Sharm El Sheikh sahillerini öneriyoruz. Biraz da alışveriş yapalım diyenlere Dubai de güzel bir seçenek olacaktır. Yurt dışı balayı tur seçeneklerinin fiyatları yerine ve gün sayısına göre 199 avrodan bin 299 avroya değişiyor. Bu fiyatlara vize hariç konaklamalar, şehir turu transfer uçakla gidiş dönüş biletler de dahil edilmiş durumda.''

Yurt dışında tropik adalar ilgi görüyor

Hey Travel Trends Genel Müdürü Tunç Göz, tatil ve balayı farkını dikkate alarak seyahat organizasyonu yaptıklarını belirtti. Çiftler için balayı tatilinin özel bir yeri olduğuna değinen Göz, ''Balayına çıkan çiftler, haklı olarak her detayın kendileri için çok özel olmasını, aynı zamanda stresten uzak, huzurlu bir tatil geçirmek istiyor. Uzmanlar imkanı olan çiftlere, evlilik öncesi yaşadıkları stres ve yorgunluğu balayı tatilinde atmaları önerisinde bulunuyor'' dedi.

Balayı tatili için yurt dışına çıkmak isteyen çiftlerin tercihlerinin tropik adalarda yoğunlaştığını dile getiren Göz, şunları söyledi: ''Bu sezon da yurt dışı balayı destinasyonu olarak yine tropik adalar yani Maldivler, Bali, Phuket ve Seyşel ön plana çıkıyor. Seçilen otele ve tur paketine göre ekstra olarak varışta şampanya ile karşılama, balayı odası hazırlığı, spa ve romantik akşam yemeği hizmeti sunuluyor. Arzu eden çiftler ise tesiste şahitler eşliğinde ufak bir seremoniyle tekrar evlenebiliyor. Tercih edilen ekstra paketlere göre fiyatlar artsa da kişi başı bin 400 avrodan başlayan fiyatlarla bu adalarda 8 gün 5 gece rüya gibi bir tatil yapmak mümkün.''

Dünyanın en büyük kruvaziyer filolarına sahip cruise şirketlerinin son yıllarda Türkiye pazarına yönelik kampanyalar düzenlediklerini hatırlatan Göz, ''Balayı çiftlerine özel hizmetlerin sunulduğu gemilerde, dünyanın görülmeye değer deniz ve nehirlerinde çok özel bir tatil yapabilirsiniz. Beş yıldızlı gemilerde kişi başı 600 avrodan başlayan fiyatlarla huzurlu bir balayı tatili yapabilir, 3-4 ülkeyi görme şansını yakalayabilir, balayı çiftlerine özel indirim ve sürprizlerden faydalanabilirsiniz'' diye konuştu.