Çin, hava kirliliğiyle mücadele için dikey ormanları deneyecek

Hava kirliliği konusunda oldukça zor durumda olan Çin, bu konuyu aşmak için dikey orman projesini hayata geçirmeyi düşünüyor.

10 Şubat 2017 Cuma, 07:58
Abone Ol google-news

Hava kirliliği konusunda dünyadaki en sıkıntıda olan ülkelerden biri olan Çin, enerji politikası ve karbon salınımını azaltma mücadelesine bir yenisini daha ekliyor. Bu konuda benzinli ve dizel araçlara sınırlama koyan, elektrikli araçlaraı ise destekleyen Çin, inşa durumunda bulunan kömür santrallerinin inşaatlarını da durdurduğunu açıklamıştı. Bunlara ek olarakda Dikey ormanlar projesi ile destekleyecek.


Mimar Stefano Boeri Architetti’nin tasarımı olan ve Milano özelinde oldukça popülerler olan dikey ormanların benzeri Nanjing Kuleleri adıyla Çin’in Nanjing şehrinden inşa edilecek. 200 Metrelik ve 100 metrelik iki kule olarak inşa edilecek bu yapılar bölgede yer alan 23 türden 2500 çalıya ve 110 ağacı bünyesinde barındıracak. Bu projeyle günlük 60kg oksijen üretilebilecek. Kuleler bunun yanında ofis, müze, doğaya uygun mimarlığın anlatılacağı bir okul,yüzme havuzu, mağazalar ve restoranlar gibi kullanım alanları için tahsis edilecek.
Nanjing şehrinin ardından, Chongqing, Shijiazhuang, Liuzhou ve Guizhou şehirlerininde bu projeden yararlanılması düşünülüyor.

Fujitsu’dan dünyanın en hafif bilgisayarı