Çin'in hamlesi piyasaları fırlattı

Çin Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararıyla dün 'Kara Pazartesi'den etkilenen Borsa İstanbul bugün yüzde 3'ün üzerinde yukarıda.

25 Ağustos 2015 Salı, 17:19
Abone Ol google-newsKüresel hisse senetleri piyasasındaki panik dalgasıyla dün sert gerileyen BIST-100 endeksi, bugün gelen tepki alımları, global borsaların dip sonrası yönünü yukarı çevirmesi ve Çin Merkez Bankası'nın attığı adımların piyasalara verdiği destekle yüzde 3'ün üzerinde yükselişte. Güne yüzde 1'in üzerinde primli başlayan BIST-100, saat 15.50'de yüzde 3.33 primle 73,714 puanda seyrediyor. Endeks dün 69,797 puana kadar gerileyerek 2014 Mart sonu seviyelerine inmiş; günü ise yüzde 3.33 kayıpla 71,341.95 puanda tamamlamıştı.

'DÜNYADAKİ YUKARI EĞİLİM DEVAM ETTİĞİ SÜRECE BORSA İSTANBUL'UN YÖNÜ DE YUKARI OLACAK'

Gedik Yatırım Yurtiçi Satış Müdürü Eral Karayazıcı, "Dünya borsaları genelinde son bir haftada yüzde 10, son dört ayda ise yüzde 25'e varan düşüşler oldu. Hisse senetlerinde önemli bir iskonto oluştu. Dün panik satışlarla taban oluşumunu gördük. Borsaların dip yapmasıyla birlikte ana rota da yukarı çevrildi. Global piyasalardaki bugünkü yükleşin tepkiden çok, bir trend değişimi olduğunu düşünüyorum" dedi ve ekledi: "Yurtdışındaki bu hareket BIST'e de paralel şekilde yansıdı. Erken seçim zaten BIST fiyatlamasının içine girdiği için, dünyadaki yukarı yönlü eğilim devam ettiği sürece, BIST'in de yönü artık yukarı olacaktır."

50 PUAN DÜŞÜRDÜ

BIST-100 geçen haftanın tamamını iç siyasi belirsizlik ve artan güvenlik endişeleri nedeniyle yüzde 4.5 kayıpla tamamlamış; dünkü sert satışlar sonrasında dün itibariyle toplam kayıp yüzde 7.7'yi bulmuştu. Karayazıcı, gün içinde zaten primli seyreden global piyasalara, öğlen saatlerinde Çin Merkez Bankası'ndan gelen açıklamaların da ekstra destek sağladığını ifade etti. Çin Merkez Bankası, bankaların zorunlu karşılıklarını 50 baz puan düşürürken; bir yıllık borç verme faizini 25 baz puan, bir yıllık borçlanma faizini de 25 baz puan indirdi.