Cumartesi Anneleri 716’ncı hafta: ‘100 sene de geçse bu davanın peşindeyiz’

İçişleri Bakanlığı ve Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından Galatasaray meydanında oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri 716’ncı haftada İstanbul İHD Şubesi’nde bir araya geldi.

15 Aralık 2018 Cumartesi, 13:41
Abone Ol google-news
Cumartesi Anneleri bu hafta, kaybedilen Agit Akipa ve İbrahim Demir için adalet istedi.  Demir’in kızı Deniz Demir, “27 senedir nasıl ki hala peşindeysek, 100 sene de geçse bu davanın peşini bırakmayacağız”dedi. 
 
Gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarının taşındığı eyleme HDP Milletvekili Hüda Kaya da katıldı. Haftanın açıklamasını kayıp yakını Besna Tosun okudu. Kaybedilen insanları gelecek kuşaklara iktidarlar tarafından unutturulmaya çalışıldığına dikkat çeken Tosun, “Onların varlığını inkar etmeleri, onları mezarsız yani mekansız bırakmaları bu yüzdendir. İnsanları yaşaması gerekenler ile ölmesi gerekenler, hatırlanması gerekenler ile unutulması gerekenler olarak ayırırlar ve toplumdan da bunu kabullenmesini isterler. ‘Kaybettim, bu mesele bitti’ diye düşünürler” dedi.
 
 ‘Sonuç alınamadı’
 
Tüm engellemelere karşı "Hayır bitmedi!" demek için mücadele ettiklerini dile getiren Tosun Demir ve  Akipa’nın akibetini anlattı. Tosun, “12 Aralık 1991 tarihinde Demir ve Akipa İdil’den köye dönmek için diğer köylülerle birlikte traktöre bindiler. Traktör yolda askerler tarafından durduruldu. Demir  ve Akipa Dargeçit Anıtlı Tabur Komutanlığı’na bağlı Ağaçlı mezrasında bulunan Piyade Bölük Komutanı ve askerleri tarafından gözaltına alındılar. Jandarma karakoluna giden ailelere, Karakol Komutanı ‘Onları hiç görmedik’ dedi. Bir asker gizlice aileleri ‘mağaralara gidin’ diye yönlendirdi. Bölgeyi köylülerle birlikte karış karış arayan aileler, 13 Aralık 1991 günü girişi taşla örülerek kapatılmış bir mağarada, kayıpların işkence görmüş, gözleri ve elleri bağlanmış haldeki cansız bedenlerine ulaştı” şeklinde ifade etti. 2011 yılında ailelerin avukatı Tahir Elçi’nin İdil Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduğunu hatırlatan Tosun şöyle devam etti, “Savcılık dosyaya ulaşmak için ilgili kurumlara başvurdu. Ancak bütün kurumlar arşivlerinde herhangi bir dosya, bilgi veya belgeye rastlamadıklarını bildirdi. Bunun üzerine İdil Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Akipa ve Demir’in zorla kaybedilmesi ve dosyayı kaybeden Dargeçit Kaymakamlığı görevlileri hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’tan yeni bir soruşturma başlatıldı. Ancak yürütülen soruşturmalardan bugüne kadar bir sonuç alınmadı.”
 
‘Adalet’ demeye devam edeceğiz’
 
Eylemde söz alan İbrahim Demir’in kızı Deniz Demir, babası için, amcası için, avukatları Tahir Elçi için adalet istediklerini belirterek, “Nereye yasak koyarsa koysunlar biz asla bu davadan vazgeçmeyeceğiz. 27 senedir nasıl ki hala peşindeysek, 100 sene de geçse bu davanın peşini bırakmayacağız” dedi. Agit Akipa’nın oğlu Fehmi Akipa da  adaletin olmadığı bir ülkede adalet aramanın zorluğunu belirterek, faillerin kim olduklarının belli olduğunu ve kendileri için önemli olanın da bu olduğunu söyledi. Adalet ve hukuk olmamasına rağmen hiç olmazsa katillerin hakim huzuruna çıkarılmasını talep eden Akipa, şöyle devam etti; “Tahir Elçi’yi saygıyla anıyoruz. O kadar acı bir durum ki, müvekkilden avukatına bir dosyayla karşı karşıyayız. Babam için, İbrahim amcamız için, sayın Tahir Elçi için adaletin olmadığı Türkiye’de ‘adalet’ demeye devam edeceğiz.”