Darboğazdaki Yunanistan'ı sarsan olay

Ekonomik darboğazdaki Yunanistan'da parlamento binasının bulunduğu ve Atina'daki şiddetli gösterilerin gerçekleştiği Sintagma meydanında sabah saatlerinde 77 yaşında bir kişi, 'çöpten yiyecek toplayamam' dedi ve sakağına sıktığı kurşunla intihar etti.

04 Nisan 2012 Çarşamba, 16:43
Abone Ol google-news

Alınan bilgilere göre yaşlı adamın üzerinde “büyük ekonomik sorunlar yaşadığı ve ailesine borç bırakmak istemediğini” belirten bir not bulundu. Emekli eczacı olduğu öğrenilen yaşlı adamın bıraktığı notta, “Çöplerden yiyecek arama durumuna gelmeden önce onurlu bir şekilde hayatıma son vermek istedim” ifadeleri de yer aldı.

İntiharın duyulmasının ardından tepkilerini göstermek isteyen Yunan vatandaşları olayın meydana geldiği noktaya gelerek, çiçekler ve çeşitli notlar bıraktı.

Notlardan bazılarında yeni borç karşılığı AB ve IMF direktifleriyle alınan sert kemer sıkma önlemlerine işaret edilerek “Memorandum öldürdü”, Yurttaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis'in göçmenleri Atina'nın merkezinden belli kamplara toplama planına işaret edilerek, "Umutsuz yurttaşı toplama kampları hazırlayın", Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis'in protesto gösterileriyle ilgili planına işaret edilerek "Sintagma Meydanında intiharlara izin verilsin mi?" ifadeleri yer aldı. 

Yaşlı adamın üye olduğu Yunanistan Eczacılar Birliği yöneticileri de olay yerine gelerek çiçek bıraktı.