Davutoğlu haberleri yalanladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'deki bazı gazetelerde çıkan haberlerin "gerçek dışı" olduğunu söyledi.

09 Eylül 2009 Çarşamba, 10:48
Abone Ol google-news

Mısır'a giderken Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ekim ayında İsrail'e yapacağı ziyaret esnasında İsrail'den Gazze'ye geçmeyi talep ettiği ve bunun İsrail tarafından reddedilmesi üzerine Türk Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail ziyaretini iptal ettiği yönündeki haberlerle ilgili olarak "Bahsi geçen şekilde bir haber gerçek dışıdır. Bu tarz bir taleplerle ilişkisi olduğuna dair bir haber doğruyu yansıtmıyor. Ama dediğim gibi biz bölgede her türlü teması her zaman yaparız. Bunun için de çok özel bir çaba, özel bir çerçeve gerekmez" dedi.

Türkiye'nin bölgedeki aktiviteleri ve geliştirdiği ilişkileri herkesin bildiğini söyleyen Davutoğlu, bu çabaların geçmişte olduğu gibi bugün de tamamen barışa yönelik insiyatifler olduğunu belirterek, "Bu çerçevede de görüşmelerimizi her ülkeyle sürdürürüz" diye konuştu.

Mısır ve Ürdün'ü kapsayan iki günlük yurtdışı gezisiyle ilgili de bilgiler veren Davutoğlu Mısır'ın başkenti Kahire'ye Arap Birliği toplantısına katılmak için gideceklerini ve oradan da Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde ile birlikte Amman'a gideceklerini söyledi.

Davutoğlu, Amman'da Ürdün Dışişleri Bakanı Cevde'nin yanı sıra Kral Abdullah ve Başbakan Nadir Dahabi ile de biraraya geleceğini söyledi.
 

Türkiye- Ermenistan

Ermenistan ile normalleşme sürecinde gelinen son noktaya ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, dış politika konularında özellikle Kafkaslardaki gelişmeler, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri, Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci gibi toplumun yakından takip ettiği meselelerde son derece şeffaf ve bütün tarafların katılımcı bir şekilde istişarelerde bulunduğu bir sürece büyük önem verdiklerini belirtti.

Bu nedenle anlaşmalar imzalanmadan önce bir siyasi istişare döneminin olduğunu ifade eden Davutoğlu, bunun aslında dış politika geleneği itibarıyla son derece önemli bir ilke olduğunu kaydetti. Davutoğlu, nihai bir noktaya gelmeden önce toplumun her kesimiyle istişareler yapılmasının, dış politika meşruiyetinin sağlanması açısından çok büyük önem taşıdığını ifade etti.

Herkesin AK Parti hükümetinin politikasını benimsemesinin beklenemeyeceğini söyleyen Davutoğlu, "Ancak hükümetimizin bakış açısının, gelişmelerle ilgili tutumunun doğru anlaşılmasını çok önemli buluyoruz" dedi.

Davutoğlu, bu çerçevede önümüzdeki günlerde muhalefet liderleri, siyasi partiler ve ilgili başka kurumlarla yakın istişareler yapmayı planladığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tutumunun da bu doğrultuda olduğunu belirten Davutoğlu, bu kadar önemli bir konunun en yaygın şekilde tartışılması ve istişare edilmesine büyük önem atfedildiğini kaydetti.

Davutoğlu, bu yönde önümüzdeki günlerde girişimlerin süreceğini belirterek, "Ümit ederiz ki, bu istişareler bu sürecin en sağlıklı şekilde işlemesine katkıda bulunur ve Türkiye'nin Kafkasya'da gerçekleştirmek istediği kalıcı barışı sağlayacak bir toplumsal zemin Türkiye'de oluşur" diye konuştu.

Bir başka soru üzerine, bütün uluslararası anlaşmaların imza atıldıktan sonra TBMM'ye sevk edildiğini anımsatan Davutoğlu, "Hükümetimizin görevi orada biter, o andan itibaren o artık bir yasama görevidir ve tamamıyla ne zaman onaylanacağı, onay sürecine gireceği, yüce meclisimizin takdiridir" dedi.

Söz konusu protokole ilişkin "6 hafta sonra onaylanacak gibi bir beklenti içinde kimse olmamalıdır" diyen Davutoğlu, bunun teknik olarak da yanlış olduğunu, böyle bir beklentinin Türkiye'deki anayasal yapının doğasına da aykırı olduğunu kaydetti. Davutoğlu, 6 hafta sonra yapılacak olanın imza işlemi olduğunu ifade etti.