Deniz kabukları veya salyangozların kabukları nasıl oluşur?

Deniz kabukları veya salyangozların kabukları nasıl oluşur?

01 Aralık 2018 Cumartesi, 10:06
Abone Ol google-news

İstiridye, sümüklüböcek ve midye gibi yumuşakçaların dış kabukları, hayvan yapılarındaki tipik hücrelerden farklı. Bunlar daha çok kalsiyum karbonat ve az miktarda proteinden  genellikle yüzde 2’den az oluşur.Kabuğun içini örten doku, protein ve mineral salgılayarak kabuğu oluşturur.

 

Önce kalsiyum içermeyen bir tabaka olan konçiyolin protein ve sağlamlığı sağlayan doğal olarak üretilen bir polimer olan çitin karışımı oluşur. Daha sonra yoğun olarak kalsiyum içeren prizmatik tabaka ve nihai olarak inci benzeri tabaka gelir.

Bu süreç, inşaatlardaki gibi önce çelik kafesi (protein), daha sonra üzerine çimentoyu (mineral) dökmeye benzer. Kara hayvanlarında kemiklerin hayvanla birlikte büyümesi gibi, salyangoz ve istiridyeler de zaman içinde genişleyip kabuklarını büyütmek zorundadır. Bunun için kabuğun kenarlarına yeni malzeme ilave etmek gibi bir zorunluluk ortaya çıkar.

Sözgelimi, salyangoz kabuğunun en yeni kısmı hayvanın dışarı çıktığı deliğin çevresindedir. İç örtüsünün dış kenarları, bu delikten yeni kabuk üretir.