Derik Belediyesi'nin üç dilli tabelası kayyım tarafından kaldırıldı

Mardin'in Derik ilçe Belediyesi'nin Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı tabelası, kayyım olarak atanan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, tarafından dün akşam saatlerinde söktürüldü. Sökülen tabelanın üzerine bayrak asılırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, benzer durumun yaşandığı Ağrı'nın Diyadin ilçesindeki olaya tepki göstermiş ve Kürtçe tabela bugün yeniden konulmuştu.

13 Eylül 2016 Salı, 15:19
Abone Ol google-news

Derik'te DBP'li Belediye'ye kayyım olarak atanan ilçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, Belediyenin her iki cephesine bulunan ve üzerinde Türkçe, Kürtçe ve Ermenice 'Derik Belediyesi' yazılı olan tabelayı dün akşam söktürdü. Kaymakam'ın talimatı ile polis söktüğü tabelanın yerine Türk bayrağı asarken, yaklaşık bir yıldır asılı olan tabelanın sökülmesi tepkilere yol açtı. Şu anda Belediye binasında her hangi bir tabela bulunmazken, sadece girişte üzerinde Kürtçe, "Hoş geldiniz" yazısı kaldı.

BAKAN SOYLU TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Ağrı'nın Diyadin ilçesi'ndeki üzerinde Kürtçe yazılı olan Belediye tabelasının kayyum sökülmesi üzerine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konunun terör olduğunu, kürtçe ile bir sorun bulunmadığını belirtererek tepki göstermiş ve sökülen tabela bugün yerine konulmuştu.