Dikkat: Kar geliyor!

Türkiye, Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek, hava sıcaklığı 8 ila 10 derece arasında azalacak, bazı illerde yağmur ve kar yağışı görülecek.

13 Ekim 2011 Perşembe, 10:08
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzey kesimlerinin bu gece saatlerinden itibaren yağışlı havanın etkisine girmesi tahmin edilirken, hafta sonunda Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın Türkiye'yi etkilemesi bekleniyor.

Yarın ve Cumartesi günleri, Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kütahya, Eskişehir çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bartın, Zonguldak çevrelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Pazar günü akşam saatlerinden itibaren yurduz Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girmesi Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun Kuzeyi, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimlerinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Tahinlere göre, yağışlar Marmara'nın doğusu ile Sinop çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olacak.

Yeni hafta karla geliyor

Pazartesi günü ise Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Giresun, Muş ve Diyarbakır çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar, Marmara'nın batısı ile Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Afyonkarahisar, Antalya, Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ile gece saatlerinde Balıkesir, Bursa, Bilecik, Bolu ve Kütahya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Salı günü de Marmara'nın kuzey ve doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Muş, Bitlis ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçmesi tahmin ediliyor. Yağışların İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Zonguldak, Düzce, Bolu, Karabük, Bartın, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, yer yer gökgürültülü sağanak, Marmara'nın güneydoğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması öngörülüyor.

Gribe dikkat

Yarın ve hafta sonu, Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli esmesi beklenen rüzgarın Pazartesi günü Ege Kıyıları'nda kuzey ve kuzeybatı, Marmara'nın doğusunda güneybatı yönlerden kuvvetli Marmara'nın batısında fırtına şeklinde esmesi, Salı günü Marmara, Batı Karadeniz ile Güney Ege kıyılarında kuzeybatı, İç Anadolu, Doğu Akdeniz ve Orta Karadeniz'de güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına, Marmara'nın kuzey ve doğusunda fırtına şeklinde esmesi tahmin ediliyor.
Hava sıcaklığının, Pazar günü Balkanlardan gelen soğuk hava ile birlikte, kuzeybatı kesimlerden başlamak üzere, iç ve batı bölgelerde 8 ila 10 derece azalması tahmin ediliyor.

Meteoroloji yetkilileri, kuvvetli yağış, fırtına ve soğuk havanın oluşturabileceği sel, su baskını, yıldırım düşmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, gribal enfeksiyon gibi olumsuzluklara karşı da vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.