Doğum hastanesi otel olacak

İBB Meclisi, bölgeyi ticari alana çevirdi, bakanlık da yeni planı onayladı

15 Ağustos 2014 Cuma, 04:00
Abone Ol google-news

Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi yıkılıp yerine alışveriş merkezi ve otel inşa edilecek.

Bakırköy Yenimahalle 901 Ada 18 parselde bulunan hastane için hazırlanan Ticaret Amaçlı 1/5000 Ölçekli Nâzım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 20 Mart 2014 tarihinde onaylandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 16 Temmuz’da askıya çıkan planın itiraz süresi dün doldu. Yeni plana göre ticaret fonksiyonu getirilen 5 bin 250 metrekarelik parselde iş merkezleri, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, alışveriş merkezleri, otel gibi konaklama tesisleri, lokanta, gazino, düğün salonu gibi ticaret ve hizmet fonksiyonlarına ilişkin yapılar inşa edilebilecek. Birden farklı fonksiyon bir arada yer alabilecek.

Hastanenin bulunduğu parselde yapılan plan değişikliğine İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grubu İzleme Komisyonu itiraz etti. CHP’li meclis üyeleri, itirazları dikkate alınmazsa planın iptali için mahkemeye başvuracak.