"Dolardaki değer kaybını yakında izliyoruz"

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, dolardaki değer kaybını yakından izlediklerini ve faiz oranını bir süre düşük seviyelerde tutmaya devam edeceklerini söyledi.

17 Kasım 2009 Salı, 08:36
Abone Ol google-news

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, New York Ekonomi Kulübü'nde yaptığı konuşmada, ''Doların değerindeki değişikliklerin etkilerini dikkatle izliyoruz. Fed, bu değişiklikleri yakından izlemeyi sürdürecek'' dedi.

Petrol ve altın gibi emtiaların fiyatlarının son zamanlarda artmasının, doların değer kaybını ve küresel ekonomide toparlanmanın başlamasını yansıttığına işaret eden Bernanke, enflasyonun muhtemelen bir süre düşük kalacağını, bunun da Fed'in faiz oranlarını bir süre olağanüstü düşük seviyelerde tutmasına olanak sağlayacağını ifade etti.

Bernanke, ''Faiz oranı araçlarımızı, istihdamı ve fiyat istikrarını sağlama yükümlülüğümüzü yerine getirmek için kullanıyoruz'' diye konuştu.

Ekonomistler, Fed'in, 15-16 Aralık'ta yapacağı toplantıda yüzde 0-0,25 aralığındaki faiz oranını bu seviyede tutmasını ve toparlanmanın hız kazanmasına destek vermek için gelecek yılda aynı seviyeyi korumasını bekliyor.

Beyaz Saray ve Kongre'ye doların değerinin düşmesinde baskı yaratan diğer bir unsur olan 1,42 trilyon dolar tutarındaki bütçe açığını azaltması çağrısında bulunan Bernanke, ekonominin gelecek yıl büyümeye devam edeceğini belirtti, ancak işsizlik ile küçük işletmeler ve hanehalkları için sıkı kredi koşulları gibi toparlanmayı engelleyecek önemli sıkıntılar olduğu uyarısında bulundu.

Geçen yıl 459 milyar dolar seviyesindeki bütçe açığının 30 Eylül'de biten mali yılda 1,42 trilyon dolara çıktığı açıklanmıştı.

Bernanke, beklediği gibi ekonomideki büyümenin orta seviyede kalması halinde işsizlik oranının ''muhtemelen yavaşça düşeceğini'' kaydetti.

ABD'de, ekonomideki toparlanmanın önündeki en büyük tehditlerden bir olan işsizlik oranı Ekim ayında yüzde 10,2 ile 1983 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkmıştı. Bazı ekonomistler, bu oranın gelecek yıl ortasına kadar yüzde 11'e çıkabileceğini tahmin ediyorlar.
ABD'de doların değerinin düşmesinde ek baskı yaratan düşük faiz oranlarına, tüketicileri cesaretlendirmek, işletmelerin daha fazla harcaması ve ekonomik toparlanmayı desteklemek için ihtiyaç bulunuyor.