Döviz kurları kepenk kapattırdı

Başkentte bir alışveriş merkezinde artan döviz kurları yüzünden kira giderini karşılamakta zorlandığını belirten esnaf, kepenk kapatarak kuru sabitlemeye yanaşmayan AVM yönetimine tepki gösterdi

24 Ekim 2011 Pazartesi, 12:43
Abone Ol google-news

Farklı iş kollarında faaliyet gösteren 18 esnaf, kendileriyle anlaşmaya yanaşmadığını söyledikleri  AVM yönetimini protesto için kepenk kapatıp, alışveriş merkezinin 3. katında toplandı.

İşletmeci Cüneyt Karaaslan, burada yaptığı açıklamada, global ekonomik krizin ardından yükselen döviz kurlarının esnafı kira ödeyemez duruma düşürdüğünü, bu süreçte AVM yönetiminin kendilerine hiçbir şekilde yardımcı olmadığını söyledi.

Karaaslan, şunları kaydetti:

''Artan döviz kurları durumumuzu dayanılmaz hale getirdi. AVM yatırımcısı olan Hollanda firması, en azından kur sabitlemesi gibi bir desteği bile bizlerden esirgedi. Astronomik kira giderleri her geçen gün belimizi büküp, bizi ticaretimizi yapamaz hale getiriyor.
Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Sesimize kulak verilmiyor. İçinde bulunduğumuz şartlarda Ankaralılara layık oldukları hizmeti sürdürebilme şansımız kalmadı. Bu nedenle iş yerlerimizi bugün açmıyoruz.''

AVM yönetiminin esnaf arasında farklı kiralama şartları uyguladığını, bu durumun da kendilerini mağdur ettiğini belirten Karaaslan, ''Yan yana iki dükkan arasında çok büyük kira farkları var. Bizden daha sonra AVM'den dükkan kiralayan komşularımızın ödediği tutar, bizden çok daha düşük. Yeni kira kontratları bazı gerçekleri ortaya koyuyor. Bu durumda bile Hollandalı yatırımcı, hala kriz öncesi hedeflerini tutturabilme çabasında'' diye konuştu.

İşletmeci İbrahim Ayten ise, artan kurlar yüzünden metrekaresi 85 Avro'ya kiraladığı iş yerinin kirasını ödemekte zorluk çektiklerini söyledi. Ayten, ''Bizim ödediğimiz tutar, Türkiye'de benzer nitelikte iş yerleri arasında ödenen en yüksek kira bedellerinden biri. AVM yönetiminin diğer alışveriş merkezlerinde olduğu gibi kuru sabitleyerek esnafa yardımcı olmasını istiyoruz'' dedi.