DTP'lilerden PKK'lilere destek

Irak'taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen terör örgütü PKK üyelerine DTP'liler destek verdi.

19 Ekim 2009 Pazartesi, 13:19
Abone Ol google-news

DTP üyesi bir grup, Irak'ın kuzeyinden gelerek teslim olan terör örgütü PKK mensuplarına destek verdi. DTP üyesi bir grup, ellerindeki pankartlar ve dövizlerle Taksim Meydanı'nda toplandı. Zaman zaman terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atan grup, güvenlik güçleri tarafından uyarıldı. Daha sonra grup, ''Savaşa hayır barış hemen şimdi'', ''Yaşasın halkların kardeşliği'' sloganları eşliğinde Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan DTP İstanbul İl Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, ''Kürt sorununun'' çözümü konusunda önemli bir sürece girildiğini belirterek, bazı partilerin yaklaşımından dolayı ''demokratik açılım'' sürecinin tıkandığını ileri sürdü.

Uçar, çözüm sürecinin önünü açacak olan girişimlerin aynı zamanda açılım sürecini tıkamak ve çatışmalı ortamı sürdürmek isteyenlere karşı da önemli bir yanıt olacağını ifade etti. Uçar, ''Barış elçilerine gösterilecek yaklaşım, aynı zamanda devletin ve hükümetin çözüm sürecine yaklaşımını ortaya koyacaktır. Türkiye 10 yıl sonra yeniden önemli bir fırsat yakaladı. Bu fırsat heba edilmemeli'' dedi
Grup, açıklamanın ardından sloganlar atarak dağıldı.
 

Adana

Adana'da 5 Ocak Meydanı'nda toplanan grup, terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atıp müzik eşliğinde halay çekti. Slogan atan grup üyeleri, ellerinde pankartlarla DTP İl Teşkilatı binasının önüne kadar yürüdü.
 

DTP'liler, burada güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet Müdürlüğüne bağlı polislere gül dağıttı.

DTP Adana İl Başkanı Osman Doğan, ''Kürt sorunu'' konusunda önemli bir sürece girildiğini belirterek, ''PKK, barış ve çözüme şans tanıma, demokratik siyasetin önünü açma adına Türkiye'ye barış grupları gönderme kararı aldı'' dedi.

Söz konusu gruba gösterilecek yaklaşımın devletin çözüm süreci politikasını ve bu konudaki samimiyetini ortaya koyacağını ileri süren Doğan, ''Olumlu yaklaşılır ve cesur adımlar atılırsa Türkiye'nin önü açılacaktır'' diye konuştu. Daha sonra, katılımcılar, müzik eşliğinde halay çekmeyi sürdürdü.
 

İzmir

DTP İzmir İl Başkanlığı'nın önünde toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan İl Başkan Yardımcısı Mehmet Hanifi Eroğlu, terör örgütü PKK üyelerinin Türkiye'ye girerek teslim olmasının barış ve çözüm sürecine ivme kazandıracağını söyledi.

Terör örgütü PKK üyelerinin ilk bölümünün Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girmekte olduğunu belirten Eroğlu, ''Bu girişimin Türkiye demokrasisine, barışına ve çözüm sürecine katkıda bulunacağına inanıyoruz. Hükümetin bu süreçte daha kararlı tutum sergilemesini bekliyoruz'' dedi. Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.