Dünya domuz gribi aşısına hazır

Domuz Gribi (H1N1) aşısı ilk kez New York'ta hastalık riski taşıyan kişilerde önümüzdeki haftadan itibaren vurulmaya başlanacak.

30 Eylül 2009 Çarşamba, 06:46
Abone Ol google-news

Konuyla ilgili bir açıklama yapan New York Sağlık Teşkilatı yetkilileri, New York eyaletine önümüzdeki hafta yaklaşık yüz bin doz aşının ulaşacağını bildirdiler. Yetkililer, aşıların öncelikle bulaşıcı hastalıklar merkezi tarafından yüksek risk taşıyan kişilere yapılacağını açıkladı. Açıklamaya göre, domuz gribine karşı yüksek risk taşıyan kişiler, hamile kadınlar, gençler ve 25 ile 64 yaş arasında H1N1 virüsüne duyarlı sağlık problemleri olarak açıklandı.


Avustralya'da domuz gribi aşısı

Yetkililer, aşıya en riskli gruplar olan sağlık çalışanları, hamile kadınlar ve kronik hastalardan başlanacağını belirtti. 10 yaşın altındaki çocukların ise aşının pediatrik denemelerinin devam etmesi nedeniyle henüz aşılanmayacağı kaydedildi.

Federal hükümet, merkezi Melbourne'deki CSL şirketine 21 milyon doz domuz gribi aşısı üretmesi için talimat vermişti.

Sağlık Bakanı Nicola Roxon, ülke çapında 5,5 milyon doz aşının dağıtıldığını belirterek, bunun da nüfusun yüzde 30'unu aşılamak için yeterli olduğunu, ocak ayına kadar her ay 2 milyon dozun mevcuda ekleneceğini söyledi.

Aşının güvenliğiyle ilgili iddiaları da reddeden Roxon, ancak mide bulantısı gibi bazı yan etkiler olabileceğini ifade etti.

Domuz gribinden bugüne kadar 180 Avustralyalı hayatını kaybetti. Hastalık nedeniyle 4 bin 700'den fazla kişi hastaneye kaldırıldı.