Dünya Sağlık Örgütü yeni "Yaş Dilimi Listesini" açıkladı... 66 - 79 arası artık orta yaş

Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu iyi yaşlanma tüyolarını ve Dünya sağlık Örgütü'nün yeni "Yaş Dilimi Listesini" yazdı...Listede “66-79 yaş” arası “orta yaş olarak tanımlanıyor... İşte o listeden çarpıcı detaylar.

07 Ağustos 2017 Pazartesi, 16:48
Abone Ol google-news

Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu iyi yaşlanma tüyolarını ve Dünya sağlık Örgütü'nün yeni "Yaş Dilimi Listesini" yazdı...Listede “66-79 yaş” arası “orta yaş olarak tanımlanıyor... İşte o listeden çarpıcı detaylar;

3 MÜHİM İYİ YAŞLANMA TÜYOSU

HATIRA VE UMUT BİRİKTİRİN: Özellikle kırklı yaşları geçtiyseniz yaşlılık döneminde en çok ihtiyaç duyacağınız iki şey hatıra ve umuttur. Erdemin hoş görüyle, güvenin dostluk ve bilgelikle iç içe olduğu güzel bir yaşlılığın anahtarı beyninizi de tıpkı kaslarınız gibi çalıştırmak, ona da duygusal antrenmanlar yaptırmak, yani okutmak, öğretmek, düşünmeye, sevmeye, gülmeye, eğlenmeye yöneltmek, geleceğe yönelik iyi umutlar besleyip geçmişle ilgili güzel hatıralar biriktirmek olsun.

İLİŞKİ DETOKSUNA GİDİN: İyi yaşlanmanın önemli kurallarından biri de sizi üzüp bunaltan, yıpratıp yük olan kötümserlik, gerginlik, umutsuzluk yükleyen faydasız ilişkilerden kurtulmak, yapıcı ve keyifli ilişkiler kurmaktır.

HUZUR HAPINI İHMAL ETMEYİN: Huzur yeni bin yılın en mühim eksiği. Huzur hapları ise en önemli keşfi. Huzur bu âlemin en etkin, en güçlü, bulunması en zor ilacı, serveti. Güzel yaşlanmanın anahtarı veya şifresi. Eğer “yaşlanma yolculuğunuzu sürdürürken” bedeniniz kadar ruhunuza da iyi bakar, yaşlanmanın zenginleşme değil, hafifleme, büyüme değil basitleşme olduğunu anlarsanız huzuru daha kolay yakalarsınız. Huzurun inanç ve maneviyatla kardeş olduğunu da lütfen bir kenara not ediniz.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN YENİ YAŞ DİLİMLERİ

0-17 yaş arası: ERGEN

18-65 yaş arası: GENÇ

66-79 yaş arası: ORTA YAŞ

80-99 yaş arası: YAŞLI