Dünyanın en tehlikeli yolu turizme açılacak

Dünyanın en tehlikeli yolları arasında yer alan “Derebaşı virajları”, düzenlenecek offroad ve kaya tırmanışı faaliyetleriyle tanıtılacak.

28 Haziran 2018 Perşembe, 22:04
Abone Ol google-news

Dünyanın en tehlikeli yollarını araştıran “www.dangerousroads.org” sitesinin yetkilileri, Bayburt- Trabzon sınırında yer alan, Soğanlı Dağı’ndaki 29 keskin virajlı D- 915 yolunu “dünyanın en tehlikeli yolu” seçti. Rus askerleri tarafından 1916 yılında yapıldığı ve o dönem “ölüm yolu” olarak adlandırıldığı bilinen güzergâhta virajlar, tek seferde dönülemiyor.

“Derebaşı virajları” diye bilinen yol, Trabzon ile Bayburt’u, en yakın yer olan 3 bin metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerinden birbirine bağlıyor. Yol, zorlu arazi koşulları nedeniyle yılın 5- 6 ayı kar yüzünden kapalı kalıyor. “Derebaşı virajları”, düzenlenecek offroad ve kaya tırmanışı faaliyetleriyle tanıtılacak. Yolda güvenlik önlemlerinin alınmasıyla özellikle safari tutkunlarının davet edileceği yol güzergâhı, turizme kazandırılarak, adrenalin tutkunu yerli- yabancı turistlerin ziyaretine sunulacak