'Düz ovada siyaset yapın'dan 'HDP meclise girerse' tehdidine

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm süreci, HDP ve 7 Haziran seçimleri hakkında konuştu. Daha önce dağda çatışmak yerine düz ovada siyaset yapın diyen AKP hükümetinin aksine Akdoğan HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısından bir sorun olarak gördüğünü söyledi.

15 Mayıs 2015 Cuma, 10:44
Abone Ol google-news

Habertürk kanalında katıldığı canlı yayında konuşan Akdoğan, çözüm sürecinin askıya alınmadığını, seçimden sonra devam edeceğini söyledi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 10 seçim barajını aşıp aşamaması tartışmalarına da değinen Akdoğan, “HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısından bir sorun olarak görüyorum” dedi.

Akdoğan, daha önce de “HDP’nin baraj altında kalması süper olur” demişti.

Akdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Çözüm süreci

“Süreç devam ediyor ve seçimden sonra da hız kazanarak devam edecek. Bu sorunu biz çözeceğiz. Şu anda da herhangi bir şekilde süreci dondurma, askıya alma gibi bir şey söz konusu değil. Sürecin içinde olan aktörler bu süreci devam ettiriyorlar. 

Bu sürecin devam etmesi milliyetçi kesimde alerji oluşturacak bir durum değildir. Bugün Ak Parti en büyük milliyetçi partidir. 

“Birileri şimdi süreç bitti, koptu, dondu diyor. Özellikle Kandil'den bir takım açıklamalar yapılıyor.

“Sen üzerine düşen hiçbir şeyi yapmamışsın. 2013'te Öcalan çağrı yaptı Nevruz'da. Sen eylemsizliği tam olarak hayata geçirecektin ve Türkiye'yi terk edecektin. Türkiye'yi terk ettin mi etmedin mi?

HDP

“HDP'nin barajı geçmesini demokrasi açısından bir sorun olarak görüyorum. Selahattin Demirtaş utanmaktan bahsediyor. Sen çağrı yaptın, onlarca insan hayatını kaybetti. Utanma duygun varsa, senin sokağa çıkamaman lazım.

“HDP'nin barajı geçmesini ben daha tehlikeli bir durum olarak görüyorum. Böyle bir örgütün kontrolü altında olan, vesayeti altında olan, elinde silah olan adamın sözünün geçtiği bir yapının ben siyaseten güç kazanmasını doğru bulmuyorum.

Bunların devlet değil, din tarafına bir alerjisi var. İmam Hatiplerin orta bölümünü kapatacak bir şey öneriyorsanız, din dersi kaldırılsın diyorsanız, Diyanet kaldırılsın diyorsanız, bunlar toplamda bir fotoğraf veriyor. Dine dönük bir alerji görüntüsü veriyorsunuz biz bunu eleştiriyoruz.”