Efes Selçuk'ta atalık tohumlarla üretim seferberliği

İzmir'de Efes Selçuk Belediyesi, 1970- 1980 yılları arasında yaygın ekilen 'Gelemer' cinsi karpuzu atalık tohumlarla yeniden ekmeye başladı. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, "Ne mutlu bize ki biz o karpuzun atalık tohumunu bulduk. Tekrar o atalık tohumu toprakla buluşturmanın şerefine nail olduk" dedi.

29 Nisan 2020 Çarşamba, 12:43
Efes Selçuk'ta atalık tohumlarla üretim seferberliği
Abone Ol google-news

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, 'Efes Tarlası’na ''Gelemer'' cinsi karpuz ekti. Uzun yıllar önce Efes Selçuk’un tarımsal zenginlikleri arasında yer alan, halk arasında Kara Karpuz olarak da bilinen 'Gelemer' cinsi Efes Selçuk Karpuzu yeniden toprakla buluşuyor. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “Tüm Türkiye Eksin” çağrısının detaylarını paylaşarak, Efes Tarlası’na domates eken Başkan Sengel,  Efes Selçuk Karpuzu olarak bilinen 'Gelemer' Cinsi Kara Karpuzu kentin tarımsal zenginlikleri arasına  katmak için harekete geçti.  

"ATALIK TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞTURUYORUZ"

Adı Efes Selçuk'la anılan karpuzun Efes Tarlası’nda yeniden hayat bulma sürecinin nasıl başladığını anlatan Başkan Sengel, “1970- 1980 yılları arasında Selçuk Karpuzu olarak bilinen halk arasında Kara Karpuz denilen esasen adı 'Gelemer' Karpuzu olan bir karpuz çeşidinin çekirdeğini bulduk. Yıllar sonra bu karpuzun çekirdeğini ilk defa toprakla buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte de Efes Selçuk’a özgü karpuz çeşitlerinin araştırılması ve üretimine yönelik çalışmalarımız devam edecek. Bu bağlamda Efes Selçuk’ta karpuz yetiştiriciliğinde kullanılmış olan 'Gelemer' ve Washington çeşidi yerli tohumlar var. Bu iki yerli tohumdan Washington çeşidine göre daha eski bir çeşit olan 'Gelemer' tohumlarının bulunmasının neredeyse olanaksız olması sebebiyle önceliğimiz 'Gelemer' çeşidi olup hâlihazırda tohumları daha kolay bulunan Washington çeşidi karpuzları yetiştirmek için de gerekli çalışmaları yapacağız” dedi. 

Efes Selçuk topraklarında karpuz yetiştiriciliğinin geçmiş yıllardan bu yana evrilerek yerini başka meyvelere bıraktığını söyleyen Başkan Sengel, “Efes Selçuk karpuzunu bu topraklarda tekrar canlandırmak gibi bir hedefimiz var. Ne mutlu bize ki; biz o karpuzun atalık tohumunu bulduk. Tekrar o atalık tohumu toprakla buluşturmanın şerefine nail olduk. Bu bereketli toprakların her bir yerinden fışkıran bir cevher var. Bunlardan bir tanesi de Efes Selçuk Karpuzu. Efes Selçuk karpuzu bu topraklarda yeniden filizleniyor ve geri dönüyor.  Umarım yeni üretimimizin sonunda çıkan bu tohumlar yeni filizlere de sebep olur” dedi.