Eğitimciler Anadolu liselerine rakip haline getirilmesine tepkili

İmam hatip liselerini çekim merkezi haline getirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı’nca 2023 vizyonu kapsamında fen ve sosyal, sanat, dil, uluslararası, spor ve hafız imam hatipleri kurulacak.

31 Mayıs 2019 Cuma, 22:25
Abone Ol google-news


İmam hatiplerin “din görevlisi yetiştirmek” amacını unutan bakanlık, “2023 Vizyonu” adı altında yeni lise modeli kapsamında 6 çeşit haline getirilen imam hatipleri Anadolu liselerine rakip haline getirmeyi planlıyor. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “MEB nasıl bir okul türüne tüm ortaöğretim programlarını açma onayı verir? Vizyon belgesine göre, İHL ile Anadolu liselerinin programları aynılaşacağından Anadolu liselerinin farkını ortadan kaldırılması amaçlanıyor” dedi.
Geçen yıl değiştirilen lise giriş sisteminde merkezi sınavla öğrenci alanlar hariç tercih edilmeyen imam hatipler için MEB de çalışmalarını hızlandırdı. Akademik eğitimin yerine dini eğitimin esas kılındığı liselerin “cazibe merkezi” haline getirilmesi ve tercih edilmesi için diğer lise modelleri imam hatipler için de kopyalandı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü çatısı altında “düz imam hatip”ler yerine farklı modellerle sunulacak imam hatip çeşitlerinin yaygınlaştırılması için özel çalışma başlatıldığı öğrenildi. MEB’in 2023 vizyonu kapsamında “Fen ve sosyal bilimler programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Sanat programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Dil projesi uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Uluslararası anadolu imam hatip liseleri”, “Hafız öğrencilerin eğitim gördüğü Anadolu imam hatip liseleri”, “Spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri” adı altında, 6 farklı modelle imam hatiplerin sayılarının artırılması için adımlar attığı belirtildi.

Tüm türlerde imam hatip

MEB’in yeni imam hatip hareketini Cumhuriyet’e değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “MEB ortaöğretim tasarımını Anadolu liseleri ile imam hatip okulları üzerinden planlayarak, imam hatip okullarına geçişi hızlandıran bir hattı hayata geçirmeye çalışıyor. Aynı zamanda vizyon belgesinde Anadolu imam hatip lisesi çeşitliliğini de temel hedef olarak ortaya koyarak, meslek liseleri dışında kalan tüm ortaöğretim türlerinin programlarını kapsamış oluyor” dedi.

Amaç İHL tercihi

Aydoğan, “Bu onayın imam hatip okullarının tercih edilmesini sağlamak olduğu çok açık. Vizyon belgesine göre, İHL ile Anadolu liselerinin programları aynılaşacağından Anadolu liselerinin farkını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Yükseköğretime öğrenci hazırlayan Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün de işlevi ortadan kaldırılmış hale gelmektedir” diye konuştu. Aydoğan, “Her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkı vardır. Veliye, öğrenciye, öğretmen rağmen okullaşma politikası ile geleceğimizi kaybediyoruz” dedi.