Ekvador'dan Snowden'a yeşil ışık

Ekvador, ABD ve İngiliz ajanların peşinde olduğu eski CIA ajanı Edward Snowden'a göçmen kağıdı vermeyi kabul etti. ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı'nın (NSA) gizli casusluk programını ortaya çıkaran Snowden dün Moskova'ya gelmişti.

24 Haziran 2013 Pazartesi, 07:05
Abone Ol google-news

NSA’nın küresel bilgisayar ağları ve kurumlardan bilgi topladığı ‘PRISM’ pogramını ortaya çıkaran Edward Snowden, Ekvador’dan beklediği mesajı aldı. Ekvador, ABD’nin iade edilmesini istediği eski ajana göçmen kağıdı verdi.

Snowden, dün Hong Kong’tan Moskova’ya gitmiş, buradan Küba, Venezuela veya Ekvador’a geçeceği öne sürülmüştü. Ekvador büyükelçiliği yetkilileri tarafından havaalanında sorgudan geçirilen Snowden’ın, aynı zamanda İzlanda’dan sığınma hakkı istediği iddia edilmişti.

 

Sığınma hakkı elde etmedi

Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde bir yıldan fazladır sığınmacı olarak kalan Wikileaks kurucusu Jualian Assange, yaptığı açıklamada ‘Snowden’ın Ekvador’a güvenli geçiş için gerekli belgeleri aldığını’ belirtti.

Assange, Snowden’a göçmen statüsü veren belgelerin 30 yaşındaki eski CIA ajanı için ‘sığınma hakkını garantilemediğini’ ifade etti.

 

ABD takibini sürdürüyor

Snowden'a Ekvador'dan olumlu yanıt gelmesinin ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, 'eski CIA ajanının halen Rusya'da olduğuna inandıklarını ve gidebileceği ülkelerle temas halinde olduklarını' açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Patrick Ventrell , 'Çin ve Hong Kong'un, Snowden'ın iade edilmesi talebine karşı sergiledikleri tavırdan dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını' söyledi.

Beyaz Sözcüsü Jay Carney ise 'Snowden'ın sığınma hakkı talebinin şeffaflık ve basın ile bireylerin ifade özgürlüğü mücadelesiyle çeliştiğini' ifade etti.

Carney, "Eğer amacı internet ve diğer mecraların ifade özgürlüğünü savunmaksa, kendisine yanlış koruyucular seçti" dedi.