Ellerinde Cumhuriyet gazetesiyle polis engeline karşı destek için yürüdüler

Gazetemiz Cumhuriyet’e yönelik operasyon ve HDP milletvekillerinin tutuklanmasını protesto için Artvin’in Hopa ilçesinde “Karanlığa geçit vermeyeceğiz” pankartıyla yürüyüş yapılmak istendi. Hopa Parkı’nda toplananların etrafını saran polis yürüyüşe izin vermek istemedi. Ancak katılımcılar yürüyüşü gerçekleştirdi. Cumhuriyet Gazetesi’nin taşındığı yürüyüşte, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Halka değil çetelere barikat” sloganları atan katılımcılar iktidarın basına ve muhalefete dönük baskılarını protesto etti.

09 Kasım 2016 Çarşamba, 16:28
Abone Ol google-news
<video:628460>
 

 

 

 

Ustabaş: Barikatı aştık ve yürüdük

Gazetemize konuşan Halkevleri Hopa temsilcisi Kamil Ustabaş, “2-3 gündür eylem çağrısı yapıyorduk. Sabah polis şube başkanlarını çağırırak eyleme izin vermeyeceklerini müdahale edeceklerini söyleyerek iptal etmemizi istedi. Biz de yasal hakkımızı kullanarak eylemi yapacağımızı söyledik. Toplanılan yere çevik kuvvet yığdılar. Ellerimizde Cumhuriyet gazetesiyle slogan atınca ‘yürüyemezsiniz’ dediler. Artvin Valiliği’nin yasak kararını gerekçe gösterdiler. Önümüzdeki barikatı aştık ve yürüdük. Müdahale edemediler” dedi.

Biz varız diyoruz...

Ustabaş, Türkiye’nin olağanüstü bir dönemden geçtiğini vurgulayarak şunları söyledi: “ 15 Temmuz’da daha önce iktidar ortağı olanlar darbeye kalkıştı ve sonrasında OHAL ilan edildi. Devlet, ‘biz devlete karşı olağanüstü hal ilan ediyoruz, devletin içini temizleyeceğiz’ dedi ancak muhaliflere saldırdı. Önce sol sendikalara baskı uygulandı, sendikacılar ihraç edildi, ardından belediyelere kayyım atandı, HDP milletvekilleri tutuklandı, Cumhuriyet gazetesi ve CHP milletvekillerine saldırılar gösteriyor ki açık bir faşizm uygulanıyor. Bu faşizmin karşısında sol, sosyalist, sosyal demokrat, barış, kardeşlik ve özgürlükten yana olanlar, ‘hayır biz varız’ diyoruz. Cumhuriyet’in tutuklu çalışanları serbest bırakılana kadar, belediyelere atanan kayyımlar geri çekilene kadar, milletvekilleri özgürlüklerine kavuşana kadar, sendikacılar işlerine geri dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz...”

 
 
MERSİN: Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıda Cumhuriyet gazetesi yazarlarının tutuklanmasını, Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu ile Mersin Tabip Odası Yöneticisi Dr. Mehmet Antmen’in de aralarında olduğu kamu çalışanlarının ihraç edilmesini protesto etti. Genel-İş Şube Başkanı Kemal Göksoy,  “Basın yayın organları kapatılarak düşünce ve ifade etme özgürlüğü rafa kaldırılıyor. Onlarca gazete, radyo, televizyon kanalı, internet siteleri kapatıldı.
 
Bu da yetmedi özgür basına savaş açarak Cumhuriyet gazetesi yazarları tutuklandı. Gerçeklerin halktan saklanması ve korku paranoyası yayarak emeğin, özgürlüğün sesini kısma, sermayenin ve hükümetin sesini tekleştirerek sürdürmek istediklerini gösteriyor” dedi. ÇYDD Mersin Şubesi üyeleri de Cumhuriyet Alanı’nda gazetemizi okula etkinliği gerçekleştirdi. ÇYDD Mersin Şube Başkanı Gülten Kolbaşı, “ÇYDD üyeleri olarak Cumhuriyet gazetesine sahip çıkmak alanlara çıkıyoruz. Her gün alanlarda olacağız ve Cumhuriyet gazetesini okuyacağız” dedi. 
 
Gazeteye sahip çıkmak Cumhuriyet’e sahip çıkmaktır 
 
MALATYA: CHP Malatya İl Başkanlığı, gazetemize destek vermek için yurttaşlara Cumhuriyet dağıttı.CHP İl Başkanı Enver Kiraz, “Cumhuriyet Gazetesine sahip çıkmak  aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti sahip çıkmaktır. Bu gazete Mustafa Kemal Atatürk’ten adını almış, Cumhuriyet ile yaşıt olan bir gazetedir mutlaka yaşatılması gerekiyor, bunun yaşatılması için, susturulmaması için Cumhuriyete dokunulmaması için bu kampanyayı yürütüyoruz.
 
Vatandaşlarımızı da duyarlı olaya davet ediyoruz ve her gün 1 Cumhuriyet Gazetesi almaya davet ediyoruz. Çünkü Cumhuriyet alarak Cumhuriyet gazetesine sahip çıktığı gibi basın özgürlüğüne de sahip çıkacak ve aynı zamanda  bu vatandaşlarımız Cumhuriyet’e de sahip çıkmış olacak” dedi. 
 
Darbe girişimini fırsata çevirdiler 
 
BURSA: Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun’a tebrik ziyaretine giden  CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir,  iktidarın 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirdiğini vurgulayarak, “Bütün güç odaklarının üstüne büyük bir baskı uygulanmaya başlanmıştır. Bunun en son örneği Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan baskınlardır.  Cumhuriyet Gazetesi kurulduğu günden özellikle Fettullah Gülen cemaatiyle mücadeleyi en güçlü şekilde veren gazetedir.
 
Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacaktır ama şu anda ülkeyi yöneten insanların partileri yine diğer partiler gibi hatırlanmayacaktır bile” dedi.Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun da “ Topal bir adaletle ne demokrasiyi inşa edersiniz ne demokratik bir ülkede yaşarsınız Şu anda knun üstünde kararnamelerle yönetiliyoruz. Dilim sürçmedi,  yargısal denetimi olmayan değişikliklerle yönetiliyoruz. Anayasa mahkemesi usülden bu başvuruları reddediyor” dedi.