Emekli Albay Kırca intihar etti

Bir dönem Jitem'de görev yapan emekli Albay Abdülkerim Kırca, evinde ölü bulundu. Kırca'nın bugün sabah saatlerinde odasına çekildiği ardından silah sesinin duyulduğu bildirilirken, Kırca'nın intihar ettiği netleşmiş oldu. Kırca için yarın Kocatepe Camisi'nde tören düzenlenecek.

19 Ocak 2009 Pazartesi, 12:47
Abone Ol google-news

JİTEM de görev yapan emekli Albay  Abdülkerim Kırca'ın intihar ettiği ağırlık kazanıyor. Jandarma yetkilileri olayın normal ölüm olduğunu açıklarken, askeri savcılık Kırca'nın beylik silahıyla bu sabah intihar ettiğini açıkladı.

Jandarma'nın Ankara'nın Güvercinlik bölgesinde bulunan lojmanlarında eşi Meriç Kırca tarafından ölü bulunan Devlet Övünç Madalyası sahibi emekli Albay Abdülkerim Kırca'nın intihar ettiği anlaşıldı. Olaydan sonra jandarma yetkilileri bilgi vermekten kaçınırken, basın mensupları Güvercinlik'te bulunan lojmanlara alınmadı. Soruşturmayı yürüten Askeri Savcılık otopsi verirken, akşam saatlerinde lojmanların çıkışında olayın ardındaki sis perdesi aralandı. Kırca'nın bugün sabah saatlerinde odasına çekildiği ardından silah sesinin duyulduğu ifade edildi.

Bir operasyonda omurilik bölgesine gelen kurşun nedeniyle sakat kalan Kırca, malülen emekli olmuştu. Hakkında gündeme gelen iddialar nedeniyle intihar ettiği sanılan Kırca'nın eşi tarafından bulunduğu kaydedildi.

Jitem de görev yapan emekli Albay Kırca'nın 7.65 mm'lik beylik tabancasıyla kendini sağ şakağından vurduğunu ifade eden yetkililer, merminin soldan da çıkış yaptığını söylediler. Savcılık yetkilileri, silahta yapılan parmak izi ve olay yerinde yapılan araştırmaların olayda şüphe oluşturmayacak şekilde açık olduğunu bildirdiler.


 

Devlet övünç madalyası almış, hakkında dava açılmıştı

PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın, birçok faili meçhul olayın talimatını vermekle suçladığı Albay Abdülkerim Kırca hakkında "silahlı çete kurmak" "işkence" ve "3 kez adam öldürmek" suçlarından müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Öte yandan Kırca'ya, Antalya Serik'te PKK'ye karşı düzenlenen bir operasyonda sakat kalınca malulen emekliye ayrılması üzerine, terörle mücadelede gösterdiği kahramanlık için 12 Aralık 2004 tarihinde Devlet Övünç Madalyası verilmişti. "Görev malülü" sıfatıyla madalyasını Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer'in elinden alan Kırca için Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törene, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da katılmıştı.


Susurluk Raporu'nda önemli isim

Evinde ölü bulunan bir dönem Jitem'de görev yapan emekli Albay Abdülkerim Kırca'nın Susurluk Raporu'nda "Albay Kerim" adıyla çok sayıda olayı planlayan ve yürürlüğe koyan isim olarak yeraldığı ortaya çıktı.

Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın talimatıyla susurluk soruşturmasını yapmakla görevlendirdiği Başbakanlık Başmüfettişi Kutlu Savaş'ın hazırladığı Rapor'da Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile yakın çalışma içinde olduğu ifade edildi. Rapor'da, başta yargısız infaz pek çok kanun dışı olayın özetle anlatılmasından sonra bir itirafçının anlatımıyla Albay Abdülkerim Kırca'nın adının geçtiği ilgili bölüm şöyle:
"Bahsekonu olayların planlayıcısı ve yürürlüğe koyucularının J.İsth.'da Kerim Albay  olarak tanınan Abdülkerim Kırca, Ahmet Demir ve Alaattin Kanat olduğunu,

-Ülkeyi daha iyi günlere götürmek ve terörden temizlemek amacıyla kendisi gibi itirafçıları kandıran bu şahısların, daha sonra bu işleri şahsi amaçları için yaptıklarını, kadın ve kızlara tecavüz ettiklerini ve elde ettikleri para ile lüks hayat yaşayıp mülk edindiklerini öğrendikten sonra, kendisi ile birlikte itirafçılardan Adil Timurtaş, İsmail Yeşilmen, Burhan Şare ve Serdar Od'un gruptan ayrıldıklarını,

-Ancak geçim kaynakları olmadığı için gasp ve soygun gibi olaylara karıştıklarını,

-Her infaz sonrasında Kerim Albay, Yeşil ve A.Kanat tarafından kendilerine 10.000.000 TL, harçlık verildiğini, geri kalanlarının ise teşkilata mal edildiğinin anılan şahıslarca söylenildiğini."