En büyük alışveriş şirketi 40 milyon müşterisinin bilgilerini çaldırdı

Bu sefer en büyük alış veriş mağazalarından olan Target 40 milyon müşterisinin bilgilerini çaldırdı.

20 Aralık 2013 Cuma, 11:45
Abone Ol google-news

ABD'nin en büyük alışveriş mağazalarından biri olan Target'in 40 milyon müşterisine ait banka bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Firma yetkilileri, ülke çapındaki bütün şubeleri kapsayan bilgi hırsızlığını doğrularken, söz konusu hırsızlığın 40 milyon müşterinin ekonomik güvenliğini yakından ilgilendirdiği belirtildi.

Mağaza yetkilileri, müşterilerine bir uyarı yazısı göndererek, ''Bilgisayarlarımızdaki müşteri hesap bilgilerine izinsiz ulaşıldığı konusu bilgimiz dahilindedir’’ ifadesini kullandı. Müşterilerine, banka dökümanlarında uygunsuz harcama tespit etmeleri halinde hemen banka kartı aldığı kurum ile irtibata geçmesi uyarısında bulunan mağaza yetkilileri, söz konusu hırsızlığın Şükran Günü arefesi olan 27 Kasım ile 15 Aralık arasında gerçekleştiğini, bu tarihlerde alışveriş yapanların banka bilgilerinin tehlikede olabileceğini açıkladı. Bilgi hırsızlığının Target'in bir şubesinden değil tüm ABD içinden yapıldığının altını çizen yetkililer, kredi kartı kullananların, bankamatik kartı kullananlara göre daha şanslı olduğunu belirtti.

Dünya çapında şebekeler tarafından gerçekleştirilen bu tür hırsızlıklarda, mağdurların banka kartlarında kayıtlı bilgiler kopyalanarak, o kişiler adına yeni banka kartları üretiliyor ve gerçek hesaptan bu sahte kartlara para aktarımı yapılabiliyor.