Erdoğan, Obama ile görüşecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüşeceğini açıkladı.

21 Mart 2011 Pazartesi, 12:25
Abone Ol google-news

Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya ile ilgili olarak uluslararası meşruiyet çerçevesinde adım atılması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın bugün Libya ile ilgili olarak Obama ile telefonda bir görüşme yapacağını bildiren Davutoğlu, Libya'da kayıp New Yort Times gazetesinin 4 muhabirinin Türkiye Büyükelçiliğinde bulunduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, New York Times muhabirlerinin bugün ülkelerine döneceklerini kaydetti.
 

'Libya'nın yanındayız'

Türk Amerikan İş Konseyinden bir grupla konutta yapacağı görüşmeden önce basın mensuplarına Libya ile ilgili gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Libya'ya müdahale çerçevesinde Cuma, Cumartesi ve Pazar günü bir kriz masası oluşturduklarını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile temas halinde olaylara en doğru, en ahlaki ve en sorumlu tepkiyi göstermeye çalıştıklarını kaydetti.

NATO bünyesinde tartışmalar sürerken dün akşam Genelkurmay Başkanlığı ve MİT yetkilileriyle süreci takip ederek, atılacak adımlar konusunda açık ve net bir tutum sergilediklerini ve bu çalışmaların sürdüğünü anlatan Davutoğlu, dün NATO'da insani yardım ve silah ambargosu uygulanması, yani herhangi bir saldırı veya çatışma yönü olmayan hususlarda nasıl katkıda bulunulabileceği konusunda istişareler yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Dünkü NATO toplantısında çok haklı sorular sorduk. Bu, herhangi bir süreci engelleme çabası değildi. Böyle bir engelleme de söz konusu olmadı. Ancak bu haklı sorulara cevap verilmesi gerektiğini düşündük, düşünüyoruz. Bu sorular, bu tür konularda BM liderliğinde yürütülmesi gereken operasyonların nasıl olması gerektiği ve NATO'da nasıl istişare edilmesi gerektiğiyle ilgili ilkesel sorulardır. Türkiye bu soruları sorma hakkına sahiptir. Çünkü bu konu NATO gündemine geldiği anda, tabii NATO'nun en etkin ülkelerinden birisi olarak ve Akdeniz'in, Kuzey Afrika'nın ve Ortadoğu'nun geleceğiyle doğrudan ilgilenen ülkelerin başında gelen Türkiye bu soruları sordu. Bugün bu sorulara cevap mahiyetinde bir oturum daha gerçekleşecek, bizim de bu oturumla birlikte atacağımız adımlar ilkesel olarak başta zikrettiğim ilkelerle tutarlı olacak... Bingazi'de ve diğer bütün şehirlerde barışın, huzurun, sükunun, ebediyete kadar sürecek Türkiye-Libya dostluğunun temel taşlarını oluşturacak şekilde çalışmalar içinde olacağız. Türkiye'den Libya'ya ve Libya'daki kardeşlerimize yönelik hiçbir kötü niyet veya yanlış adım olamayacağı gibi tamamıyla onların esenliğine dönük adımlar atma konusunda da kararlıyız. Ümit ederiz ki bu dönüşüm barış ile tamamlanır."

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın dün Başbakan Erdoğan'ı aradığını, Erdoğan'ın aynı soruları ona da sorduğunu anlatan Davutoğlu, bugün de Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında bir görüşme gerçekleşeceğini bildirdi.

Davutoğlu, Türkiye'nin hem Trablus'ta, hem Bingazi'de dış temsilciliği olduğuna işaret ederek, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerin geçici temsilciliğini de üstlendiklerini anlattı.
ABD tarafından dün kendilerine iletilen bir talep üzerine Libyalı yetkililer ve onların işbirliği sayesinde 4 New York Times gazetesi muhabirinin Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi tarafından teslim alındığını bildiren Davutoğlu, "Şu anda New York Times muhabirleri büyükelçiliğimizde ve birkaç saat içinde de ülkelerine geri gönderilmesi için çalışmaları tamamlıyoruz" dedi.

Bunun bölgede ve Libya'da üstlendikleri rolün küçük bir işareti olduğunu kaydeden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Konuşamayan taraflar arasında köprü olmak, konuşamayan, konuşması zor olan taraflar arasında olabilecek sorunları çözmek... Türkiye'nin temel dış politika ilkesidir. Libya'da da bu ilke uygulanmaktadır. Libya'nın geleceğiyle birinci derecede ilgilenen ülkelerin başında gelmekteyiz, ancak Libya'nın geleceği Libyalılara aittir, başka hiç kimseye ait değildir. Bingazi'deki, Trablus'taki, Derne'deki, Tobruk'taki, Mısrata'daki, Sirte'deki bütün Libyalılara aittir. Biz Türkiye olarak Libya'nın yanında olmaya devam edeceğiz. Libya'ya yönelik yardımların ve dönüşümün barışçıl yönde olmasını teminen atılacak adımların da mutlaka uluslararası hukuk meşruiyeti ve BM sisteminin temel ilkeleri çerçevesinde olması yönündeki ilkeli tutumuzu da sürdüreceğiz."
 

İlgili haber için tıklayınız: